Barion Pixel
Objednávky zrealizované po 19.12.2024 budú odoslané až 7.1.2025.
0
Košík 0.00 
Cart is empty

Brigádnici sústreďovali počas akcie Čisté hory vrecia s odpadmi na určených miestach

Upratovanie Tatier už má svoje čísla. Kto sa najviac usiloval?

autor článku:

Dve akcie každú jeseň zbavujú Tatry odpadu. Ide o Čisté vody a Čisté hory. Tá druhá prešla v tomto roku významnou zmenou.

Pod názvom Čisté vody poznajú nielen Tatranci potápačskú akciu, počas ktorej potápači čistia  najnavštevovanejšie tatranské plesá.

Kým čistenie plies potápačmi sa organizátorsky veľmi nemení, akcia Čisté hory v ostatných dvoch rokoch zaznamenala výraznú zmenu.

Je súčasťou tatranskej jesene od roku 1979, a ako uvádza magazín Tatry, za 45 rokov dobrovoľníci odľahčili prírodu veľhôr o viac ako 65 ton odpadkov.

Najväčšie strediská majú najviac starostí s odpadom

Čistým horám spravidla patrila posledná septembrová sobota a TANAP usmerňoval aktivity dobrovoľníkov najmä do stredísk v Tatranskej Lomnici, Smokovcov s Hrebienkom a Štrbského Plesa, ktoré majú najväčšie problémy s odpadom a divokými skládkami.

V minulom roku TANAP po prvý raz odskúšal nový model čistenia Tatier. Dobrovoľníci mali upratovať hory síce jeden mesiac, no odpadky znášali až dva mesiace. Ich aktivitu organizátori nasmerovali aj do iných zákutí veľhôr, napríklad aj do intravilánu osád a okolia turistických chodníkov, aby po sezóne ostali čisté.

Čistenie Tatier má nové pravidlá

Zmena sa ujala, preto v tomto roku Čisté hory TANAP skoncentroval do viacerých menších podujatí rozložených na dva mesiace – september a október. Dobrovoľníci, školské a iné kolektívy sa pochlapili. Na čistení Tatier sa zúčastnilo 958 účastníkov, ktorých ľudia z TANAP-u rozdelili do tridsiatich samostatných skupín. Spolu vyzbierali 1 003 kilogramov odpadkov.

Ak máme byť presnejší, najusilovnejšie boli deti z materských škôl (12 percent zberačov odpadkov) a základných škôl (viac ako 80 percent). Ale na podujatí sa zúčastnili aj napríklad tri firemné kolektívy, ktoré si Čisté hory cielene zaradili do svojho pobytu v Tatrách. 

Našli sa kúsky plechov z auta a aj puklica

A čo sa vo vreciach najčastejšie vyskytlo? Hlavne obaly od potravín, nápojov a cigariet, tabakové žuvacie vrecúška, papierové, plastové a sklenené nádoby. No v okolí Cesty slobody mali brigádnici „šťastie“ aj na veci, ktoré ľudia vyhodia z áut. Našli sa napríklad aj kúsky plechov z nabúraného vozidla či puklica.

Časť odpadu, ako uvádza TANAP, tvorili napríklad staré nefunkčné informačné tabule, stavebný odpad, kovové rúry, ale aj rám zo starého bicykla, topánky či kolobežka. Najviac odpadkov sa tradične koncentrovalo do oblasti Smokovcov, Hrebienka, Tatranskej Lomnice a Štrbského Plesa.

Nové možnosti, lepšia organizácia

„Rozložením akcie na niekoľko týždňov sa nám podarilo efektívnejšie využiť čas našich zamestnancov a pružnejšie reagovať na požiadavky dobrovoľníkov,“ vysvetľuje Igor Stavný, vedúci Oddelenia environmentálnej výchovy Správy TANAP-U, ktoré organizačne zastreľuje celé podujatie.

„Pritom sme sa sústredili aj na miesta, kde sa koncentruje najviac neželeného odpadu, napríklad na odpočívadlách, na okraji osád a pri vodných tokoch.“

Zvyšky po párty a ľahostajnosť
Zvyšky po párty a ľahostajnosť. Autor fotografie: zdroj TANAP

Problémové lokality vytypovala Správa TANAP-u na základe skúseností jej zamestnancov z jednotlivých obvodov, ktorí sú v teréne každý deň. „Účastníci sa prihlasovali elektronicky alebo telefonicky. Na konkrétnom úseku sa už o nich postarali tanapáci, dali im vrecia, rukavice a vyzdvihli vyzbieraný odpad,“ konštatuje Stavný.

Dodáva, že akciu využili aj na užitočné informácie o prírode, ktorými obohatili brigádu detí a žiakov. „Podujatie má veľký význam. Podľa môjho názoru, kto sa na nej raz zúčastní, už nikdy do prírody nevyhodí to, čo do nej nepatrí,“ uzatvára.

Pochlapili sa aj horolezci a turisti

Zostáva pridať do tejto bilancie ešte pár informácií. Nadšenci z Hikemates, ako informoval magazín Tatry, počas akcie odpratali aj zničené tabule Rainerovho náučného chodníka. Ich obsah informoval o príbehu Starého Smokovca na trase od pozemnej lanovky k Tatranskej magistrále spájajúcej Hrebienok so Sliezskym domom. A horolezci z Nitry zase zniesli spod Skalnatého plesa starý stavebný odpad.

Autor titulnej fotografie: zdroj TANAP

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
X
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.2 / 5. 133

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu

Shopping Basket