Nestáva sa to síce každý deň, ale svoje si s útokmi agresívnych návštevníkov veľhôr užijú aj strážcovia prírody. Spravidla konflikty riešia dohovorom, poučením. Ale keď niekomu niet rady, dôjde aj na vypísanie pokuty. A od toho môže byť veľmi blízko aj k iným ako slovným vyhrážkam.
Každý, kto má rád hory a rešpektuje potreby okolitej prírody a správa sa v nej ako hosť, vníma útoky na strážcov prírody odsudzujúco. Nedávno taký riešila aj Správa Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. Na jedného zo strážcov prírody zaútočil návštevník národného parku po tom, ako ho upozornil, že sa pohybuje so svojím psom mimo značeného turistického chodníka, a to v čase trvania sezónnej uzávery.
„Jeden z dôvodov na uzáveru je aj ochrana zvierat v jarnom období, kedy sa prebúdzajú zo zimného spánku a privádzajú na svet mláďatá. Práve v inkriminovanej lokalite sa v týchto dňoch vyhrabávajú spod snehu svište, čo spozoroval aj samotný strážca počas svojej služby,“ informovala Správa TANAP-u.
Strážca si teda iba plnil svoje povinnosti, no muž mu odmietol preukázať svoju totožnosť a následne na muža v rovnošate fyzicky zaútočil a zranil ho. Vec má už v rukách polícia, lebo na útočníka bolo podané trestné oznámenie.
V ten istý deň, ako uvádza TANAP, sa stal podobný prípad, ale s iným koncom. „Strážca upozornil turistov z Francúzska na pohyb so psom v zakázanej oblasti a uložil im blokovú pokutu desať eur. Zahraniční návštevníci ju bez protestovania uhradili a prejavili dokonca strážcovi uznanie za jeho prácu pri ochrane prírody,“ citujeme z informácie správy národného parku.
Približne o desať dní skončí vo Vysokých Tatrách zimná uzávera, veľhory sa naplnia turistami a ak by si v nich každý robil, čo chce a nerešpektoval pravidlá, z národného parku sa by sa rýchlo mohlo stať eldorádo nespratníkov. Nadchádzajúca letná sezóna je prvou, v rámci ktorej platí nový návštevný poriadok, je namieste rýchlo si ho preštudovať, aby oddych v horách nemusel byť spojený so zahanbujúcim zážitkom.
Strážcovia prírody, ak sa už musia uchýliť k pokute, spravidla udeľujú minimálne sadzby. Ich činnosť ohraničuje zákon o ochrane prírody a krajiny č. 543, ktorý sa venuje ich pôsobnosti, povinnostiam, preukazovaním príslušnosti, oprávneniami, medzi ktoré patrí aj požadovať preukaz totožnosti, informácie a vysvetlenia od osoby, ktorá pácha trestný čin alebo priestupok, dokonca mu môže aj obmedziť osobnú slobodu, ale aj zhotovovať video či fotodokumentáciu.
„Strážca nesmie byť terčom útokov verejnosti pri výkone povinností, ktoré vyplývajú z jeho povolania,“ zdôrazňuje Správa TANAP-u. A ešte jedna informácia – mužovi, ktorý sa dopustil útoku na verejného činiteľa, za akého sa strážca prírody považuje, môže hroziť trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.
Autor titulnej fotografie: archív ŠOP SR
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.
Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.