Pohľad na Liptovské kopy

Rôzni autori sa sporia, či Liptovské kopy treba priradiť k Vysokým alebo Západným Tatrám? Či je Tichá dolina prvou alebo poslednou Vysokých Tatier? Možno je to dôležité pre geografické informácie, no turistom, ktorí upierajú oči na ich masív s cieľom dobyť ich,  stačí vedieť, že by si mali túto chuť nechať zájsť.

Liptovské kopy sú prísne chránené a dodnes nie sú turisticky voľne prístupné. Nevedú tade žiadne značkované turistické trasy, no pomerne veľa dobre vychodených chodníkov dáva tušiť, že po nich nekráčajú iba ochranári, lesníci či poľovníci, ale aj nebojácni dobrodruhovia, pre ktorých zákaz predstavuje rovno výzvu.

Skupina Liptovských kôp sú krásnym hrebeňom s parádnymi výhľadmi. Oddeľujú Kôprovú dolinu od Tichej doliny a bočné ramená vystupujúce z ich hlavného hrebeňa vytvárajú početné údolia.  Niektoré z nich vymodelovali lavíny.  Na Liptovských kopách, a to hlavne do Kôprovej doliny, často padajú lavíny. Pamätná je tá, ktorá spadla v marci 1956 a zmietla veľkú zalesnenú plochu, pričom sila prúdu zrazila k zemi aj stromy na protiľahlom svahu.

Doliny pod kopami sú krásne. Tvoria ich hlboké lesy. Ak nájdete odvahu vstúpiť do nich, uvidíte rozprávku. Krásne kvety, húštiny, kopa húb, stromy nevídaných tvarov a farieb, ale aj hodne medveďov. Ak vám to dovtedy nebude jasné, tam pochopíte, prečo je táto oblasť tak úzkostlivo chránená.

Kôprová dolina pri Kmeťovom vodopáde
Kôprová dolina pri Kmeťovom vodopáde. Autor fotografie: Andrea Olejníková

Slováci sa pre bázeň, ktorá je spájaná s týmto krásnym miestom Slovenska, veľmi nerozširujú o tom, ako sa možno na hrebeň Liptovských kôp dostať. Česi sa tým netrápia. Na rôznych turistických portáloch nájdete návody, ako na to, ako sa orientovať, ako to tam vyzerá a niekde sa aj čudujú, že „…proč tudy nevede žádna značka a proč se čas strácí blouděním…“. No, prečo asi…!

Skúsme si medzitým, čo dokrútime hlavou, povedať, ktoré hlavné končiare predstavujú Liptovské kopy. Sú nimi Tichý vrch (1 979 m), Zadná Garajova kopa (1 949 m), Malá Garajova kopa (1 929 m), Veľká Garajova kopa (1 969 m), Veľká kopa (2 059 m), Zadný Holý vrch (1 956 m), Predný Holý vrch (1 984 m), Krížna (2 039 m). Pod Liptovské kopy sa možno vydať od parkoviska Tri Studničky cez Kôprovú dolinu po modrej značke a Kobyliu dolinu po zelenej značke na sedlo Závory. Odtiaľ si treba premyslieť, či sa oplatí nerešpektovať zákaz vstup na vrcholy.

Liptovské kopy sú súčasťou Tatranského národného parku. Špeciálnu ochranu tohto územia zabezpečujú národné prírodné rezervácie Tichá a Kôprová dolina, ktoré sú bezzásahovou zónou a na celom území Liptovských kôp, vrátane vrcholov, sú obmedzené možnosti turistiky a nevedú na ne značené chodníky. Turisticky značené trasy sú iba po obvode ich masívu.

Autor titulnej fotografie:  Daniel Lugo

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 32

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu