Takýto deň si horskí záchranári dlho nepamätajú. V nedeľu (10. 9.) mali prácu vo viacerých horstvách, no v Tatrách išlo o nepretržitú akciu.

V nedeľu 10. septembra bolo na celom Slovensku krásne, priaznivé víkendové počasie predpovedali meteorológovia už niekoľko dní vopred, a tak sa do hôr vybralo mnoho turistov, horolezcov či paraglajdistov. Pre niektorých z nich ale ich ralaxačné či športové plány nedopadli najlepšie. Hovorí o tom aj štatistika Horskej záchrannej služby (na ilustračnom zábere HZS jeden z nedeľných zásahov horských a leteckých záchranárov), ktorá na svojej webovej stránke konštatuje, že najmä vo Vysokých Tatrách išlo o záchranársky veľmi vyťažený deň. Skonštatovali, že v našich veľhorách boli v pernamentnej akcii a jednotlivé záchranárske výjazdy sa navzájom prelínali.

Začalo sa to pádom poľského paraglajdistu

Pripomeňme niektoré z nich. Podľa spomínanej stránky sa všetko začalo pádom poľského paraglajdistu, ktorý z nezistených príčin nekontrolovateľne spadol blízko Gerlachovského kotla. Zraneniam na mieste podľahol. V mieste zasahovali horskí i leteckí záchranári. Tých požiadali aj o pomoc aj pre 51-ročného poľského turistu, ktorých schádzal z Ganku do Zlomiskovej doliny. „Poranil si dolnú končatinu a nebol schopný samostatného pohybu,“ uvádza stránka Horskej záchrannej služby.  

Pomoc privolali turistovi na Chate pri Zelenom plese

Pokračuje ďalej, že pomoc potreboval aj český turista so zlomeným členkom, ktorý sa nachádzal na Chate pri Zelenom plese. Záchranárov tam poslali po zemi, zraneného turistu ošetrili a transportovali ho do bezpečia služobným terénnym vozidlom.

Nedeľná záchranárska anabáza vo Vysokých Tatrách pokračovala pomocou slovenskému paraglajdistovi, ktorý sa počas núdzového pristávania zachytil o strom a spadol neďaleko Novej Polianky pri Ceste slobody. Okrem horských záchranárov v nemu smerovala aj posádka Rýchlej zdravotnej pomoci. Spoločne mu ošetrili pravdepodobnú zlomeninu dolnej končatiny a zdravotní záchranári ho odtransportovali do nemocnice.

Pri viacerých zásahoch kooperovali s posádkami Rýchlej zdravotnej pomoci

V nemocnici skončila aj 26-ročná slovenská turistka, ktorá si spôsobila luxáciu lakťového kĺbu. Nachádzala sa pod Sliezskym domom, rodina jej pomohla dostať sa k nemu a tam ju zobrali do opatery horskí záchranári. Terénnym vozidlom ju po ošetrení a zafixovaní odviezli do Tatranskej Polianky, kde zranenú prevzala posádka RZP.

Vymenovávanie zásahov horských záchranárov sa týmto nekončí. Ako ďalej uvádza webová stránka Horskej záchrannej služby, ďalšie tiesňové volanie prišlo spod Zbojníckej chaty. „Slovenský turista sa sťažoval na bolesti na hrudníku, bol vyčerpaný a ťažko dýchal. Na pomoc mu smerovala posádka leteckých záchranárov,“ citujeme zo spomínanej stránky.

Paraglajdisti vyrábali záchranárom vrásky

Paraglajdisti v spomínanú nedeľu prehĺbili záchranárom vrásky opakovane, dokonca aj svojím nedisciplinovaným správaním, keď krúžili vo vzduchu aj napriek upozorneniam, aby opustili vzdušný priestor, keďže hrozilo riziko stretu so záchranárskym vrtuľníkom. Toto sa mohlo stať aj pri záchrane poľskej paraglajdistky, ktorá sa vážne zranila pod Skalnatým plesom. Poranila si chrbticu a rebrá. Ihneď sa k nej vybrali dvaja záchranári HZS, ktorí boli počas svojho voľna v blízkosti pádu a zároveň k nej smeroval aj záchranársky vrtuľník.

Kým ju ale stihol odovzdať v nemocnici, už jeho posádka dostala ďalšiu úlohu – pomôcť trojici poľských horolezcov. „Nedokázali pokračovať v hrebeňovej túre Martinovka a nachádzali sa v oblasti Lavínového štítu. Dve ženy a jedného muža horskí záchranári v spolupráci s leteckými evakuovali k Sliezskemu domu,“ uvádza stránka Horskej záchrannej služby, ktorá v ten deň zmapovala aj zásahy v iných slovenských horstvách.

Do hôr si treba zobrať aj zdravý rozum

Keďže krásne jesenné počasie trvá a zrejme sa naše veľhory zaplnia turistami a horskými športovcami aj nasledujúci víkend, je dobré pripomenúť, že okrem turistickej výbavy, občerstvenia a tekutín je veľmi vhodné „pribaliť si“ do hôr aj zdravý rozum, odhad svojich síl a vhodné poistenie. Nešťastným náhodám sa zrejme nedá úplne vyhnúť, ale možno ich zredukovať väčšou pokorou voči horám, nad ktorými nie je možné vždy zvíťaziť.     

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.4 / 5. 10

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu