Jesenné sčítanie kamzíkov vo Vysokých Tatrách

Foto: Správa Tatranského národného parku.

Na slovenskej strane narátali 659 jedincov, Poliaci do hárkov zapísali 267 kamzíkov.

Ráno 7. novembra 2023 vyrazila do tatranských dolín stovka sčítajúcich, väčšinu z nich tvorili pracovníci Správy TANAP-u, do terénu sa však pridali aj zamestnanci Horskej záchrannej služby, Lesov mesta Kežmarok, Lesov mesta Spišská Belá, ako i členovia dobrovoľnej stráže prírody a Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, zástupcovia neštátnych vlastníkov lesa a ďalší dobrovoľníci. Monitoring populácie endemického druhu bol na severnej strane Tatier v réžii pracovníkov poľského Tatrzańského Parku Narodoweho.

„Príroda nám dopriala dobré podmienky na rátanie, zrána síce v nižších polohách pršalo, ale dážď následne ustal a pretrhali sa aj hmly. Kamzíky boli na snehu dobre viditeľné, zdržiavali sa prevažne na miestach, kde bolo snehu menej, pretože tam si dokázali jednoduchšie vyhrabať potravu,“ vraví Erika Feriancová, zoologička Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

V sčítacej aplikácii do konca dňa pribudlo spolu 926 kamzíkov, z toho 659 na slovenskej a 267 na poľskej strane Tatier. „Môžeme jednoznačne aj tento rok konštatovať, že populácia kamzíka je uspokojivá. Samozrejme, boli by sme radšej, keby sme narátané počty mali minimálne nad hranicou tisíc jedincov, ale napriek tomu neevidujeme radikálny pokles kamzíkov,“ zhodnotila Feriancová.
Vlani na jeseň napočítali v celých Tatrách spolu 1 222 jedincov. Správa TANAP-u ráta kamzíky dvakrát ročne, vždy na jar a na jeseň. Jarné spočítanie sa zameriava na prírastky mláďat, jesenné zasa mapuje stav populácie kamzíka vrchovského tatranského pred zimou.
Zdroj: Správa Tatranského národného parku.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.6 / 5. 18

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu