Je najväčším vysokohorským hlodavcom, zavalité telo mu ale nebráni v tom, aby rýchlo vyhľadal úkryt.
Určite ste už prišli na to, že hovoríme o svišťoch, konkrétne svišťoch vrchovských tatranských. Naši predkovia ich volali napríklad piskáč, hvizdoš, mercúň, či dokonca mrmloň. Možno ste už počas svojich túr v Tatrách počuli ich typické pískanie.
Teraz v zime sa uložili na takzvaný zimný spánok. Zalezú čo najhlbšie do nory, životné funkcie ako dych, tep a telesnú teplotu výrazne znížia. Ešte predtým si urobia dostatok tukových zásob, aby dlhé zimné obdobie prežili.
Druhá časť novej série podcastov S batohom cez hory je venovaná svišťom, a je to viac ako zaujímavá téma. Tieto malé zvieratká sú veľmi spoločenské. Vedeli ste, že žijú vo veľkých kolóniách, ktoré zvyčajne stráži starý svišť, ktorý z vyvýšeného miesta sleduje okolie? Akonáhle zbadá nejaké nebezpečenstvo, začne vydávať typický hvízdavý zvuk. To je signál pre ostatných jedincov, aby čo najskôr vyhľadali úkryt.

V našom podcaste sa dozviete napríklad aj to, že svišťov v Tatrách ubúda. Súvisí to s prirodzenými nepriateľmi, ale aj zmenšujúcim sa teritóriom vhodným pre ich spôsob života. Vraj je ich v našich veľhorách okolo 1 400. V národnom parku pripravujú ich sčítanie, potom sa dozvieme aktuálne údaje. Za zmienku stojí aj fakt, že svišť vrchovský tatranský je endemit, to znamená, že žije len na území Tatranského národného parku. To je ďalší z dôvodov, prečo ho chrániť.
Novú sériu podcastov venujeme tatranským zaujímavostiam a unikátom, medzi ktoré tieto malé zvieratá určite patria. V nasledujúcich dieloch, sa okrem zvierat pozrieme na najdlhšiu tatranskú dolinu, prvú známu vysokohorskú túru, dokonca aj na najextrémnejšie bežecké preteky.
Všetky naše podcasty si môžete vypočuť na stránke cezhory.sk/podcasty. V archíve je už viac ako 70 dielov.
Autor titulnej fotografie: Olga Ruban.