Vo Vysokých Tatrách je približne 700 km značených chodníkov. Ku Chate pri Zelenom plese môžete po takomto chodníku šliapať aj v zime. Foto: Vladimír Šterbák

Na prelome rokov trochu bilancie nezaškodí. Vlani si organizovaná slovenská turistika pripomenula 150 rokov od svojho vzniku, tohto roku 150 rokov turistického značkovania.

Pre Klub slovenských turistov sú obidve výročia významným zadosťučinením. Presne 10. augusta 1873, teda v čase, keď sa s dokončením Košicko-bohumínskej železnice začalo rozvíjať bádanie a cestovanie aj v našich veľhorách, vznikol v Starom Smokovci Uhorský karpatský spolok. Mal celouhorskú pôsobnosť.

História slovenskej turistiky sa oficiálne začala písať o rok nato. Zrodil sa prvý značený chodník, čo predznamenalo postupný rozvoj masovej turistiky na našom území. Ten úplne najstarší sa nachádza pri Banskej Štiavnici a vyznačil ho Sitniansky klub v okolí Hodruše v Štiavnických vrchoch.

Turistika je najobľúbenejším športom Slovákov

Od putovania po nevyšliapaných chodníkoch postupne turistika prešla od čias, keď bola kratochvíľou pre majetnejších a nevyhnutnosťou pri bádaní, k masovému športu. Podľa ostatných štatistík k najobľúbenejšiemu na Slovensku.

Tohtoročné jubileum turistického značkovania je pre takmer 350 dobrovoľníkov – značkárov obrovským zadosťučinením. Oslavám totiž predchádzal zápis značkovania turistických trás do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Navrhnutý a rokmi rozvíjaný spôsob značkovania turistických chodníkov na Slovensku, ale aj v Čechách, je totiž minimálne európskou raritou a mnohé krajiny sa mu od nás učia.

Kluby vlastnia ochrannú známku na značenie

Turistické značenie u nás definuje slovenská technická norma STN 01 8025, ktorá je v Európe ojedinelá. Zakotvuje formu, tvar či farbu značiek, ako ju Česi a Slováci kedysi začiatkom minulého storočia vymysleli. Ich turistické kluby vlastnia ich ochrannú známku.

Ako uvádza Klub slovenských turistov, na Slovensku je okolo 15 000 kilometrov značených chodníkov. Turistika a aj značenie sa najrýchlejšie rozvíjali v medzivojnovom období do roku 1938.

„Po rokoch stagnácie prevzal túto činnosť (1954) vtedajší ČSTV, po rozdelení Československa Klub slovenských turistov,“ povedal nám minulý rok v rozhovore jeho predseda František Šiller.

Ešte stále je čo zdokonaľovať

Pôvodné značky doplnili smerovky, nástenné mapy, neskôr značky pre cyklistov a lyžiarov. Značenie robia značkári. Obnovujú existujúce značenie a pridávajú turistické značky na nových chodníkoch. „Samozrejme, vždy je čo vylepšovať. Plánujeme zdokonalenie značiek v podobe QR kódov, ktoré dopĺňali smerovníky s informáciami o mieste, zaujímavostiach okolia a podobne,“ dodal vtedajší predseda.

Vo Vysokých a Západných Tatrách je do 700 km značených chodníkov, v Nízkych Tatrách 840 km značených trás.

Autor titulnej fotografie: Vladimír Šterbák.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 129

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu