Aj vám sa stalo, že ste na značenom chodníku narazili padnutý strom a muselo ste ho podliezať či náročne obchádzať?
V zime sa to stáva často a vinu za to netreba vždy klásť správcom chodníkov. Vysvetlenie je prozaické. Ťažký sneh, ale najmä vietor a prirodzené starnutie či vysýchanie, môže byť príčinou padnutia stromov, ktoré sa stanú prekážkou na turistickom chodníku.
Vo Vysokých Tatrách nečakajú na jar. Pracovníci Strediska starostlivosti o turistickú infraštruktúru Správy Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici monitorujú stav stromov počas celého roka a aj v zime vyrážajú do terénu a prerezávajú úseky chodníkov, ktoré nepatria do zimnej uzávery. A tiež odstraňujú padnuté stromy z chodníkov.
No aj oni, nielen návštevníci národného parku, sa veľmi často stretávajú aj s opakovaným poškodzovaním turistických informačných miest. Ide o známe drevené značenia s typickými červenými strieškami, kde sú umiestnené značky a iné užitočné informácie.
„Niektorí návštevníci majú potrebu po sebe zanechať stopu v podobe kresieb, sprejovania, nálepiek či nápisov,“ konštatuje Nina Obžutová z komunikačného oddelenia TANAP-u.
„Poškodzujú aj informačné tabule, znehodnocujú informácie na nich. Nielenže ničia cudzí majetok, ale znepríjemňujú život aj ostatným návštevníkom národného parku, ktorí sa na informácie v teréne spoliehajú.“ Dodala, že návrat informácií do pôvodného stavu stojí čas i peniaze, ktoré by sa mohli využiť aj inak.
Autor titulnej fotografie: zdroj TANAP
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.