Veľké plány na turistiku v Tatrách si na nasledujúci predĺžený víkend robiť netreba. V celej oblasti veľhôr bude snežiť a Horská záchranná služba dnes vyhlásila aj mierne, v Nízkych Tatrách až zvýšené lavínové nebezpečenstvo.

Zdá sa, že počas nadchádzajúceho víkendu sa charakter turistiky a rekreačných športov v Tatrách definitívne zmení z jesennej na zimnú. Tomu by mala zodpovedať aj výbava návštevníkov hôr. Okrem teplého oblečenia a dostatku tekutín si treba obuť pevnú obuv a pribaliť aj turistické mačky, paličky alebo cepín. Ako uvádza Horská záchranná služba na svojej webovej stránke, od približne 1 200 m nadmorskej výšky treba rátať na chodníkoch so súvislou vrstvou snehu a hrozí pošmyknutie.

Plesnivec má čiastočnú prevádzku, na chodníku z Hrebienka hrozí zosuv

Stránka ďalej pripomína, že Chata Plesnivec je až do júna čiastočne uzavretá a jej prevádzka sa obmedzí iba na víkendy. Horskí záchranári upozorňujú aj na strhnutú časť chodníka z Hrebienka smerom na Rainerovu chatu, hrozí tam ďalší zosuv. Odporúčajú preto obísť nebezpečný úsek spodným chodníkom okolo Bílikovej chaty.  

Nebezpečenstvo lavín číha najmä v žľaboch Nízkych Tatier

Výstraha prvého stupňa pred snehom a ľadom sa vzťahuje aj na Západné Tatry. Naďalej platí, že zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov a kríkov. Horská záchranná služba upozorňuje, že strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier sa nachádza veľké množstvo nafúkaného a nestabilného snehu, Horská záchranná služba v tejto oblasti vystríha pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvom.  Dodávame, že pre popadané stromy sú ťažko priechodné červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Platí aj upozornenie, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

V Tatrách sa čaká bohatá nádielka snehu

Počas predĺženého víkendu má v celej oblasti Tatier snežiť, meteorológovia predpovedajú nielen intenzívne snehové zrážky, ale aj silný nárazový vietor. Tatry sa zabelejú už nielen na končiaroch a horských priesmykoch, ale aj v nižšie položených oblastiach. Výrazne sa ochladí, v nadmorskej výške nad 2 500 metrov má byť mínus desať až mínus jedenásť stupňov Celzia. 

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.4 / 5. 10

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu