Zabudnite na roky, vráťte sa do detstva a stavajte snehuliaky. Svoju fantáziu pri stavaní typických zástupcov zimy môžete uplatniť pri Skalnatej chate.
Pred ôsmimi rokmi založili na Skalnatej chate tradíciu, ktorá prežíva dodnes. Treba prísť ku chate, postaviť snehuliaka, vyzdobiť ho čímkoľvek, čo prinesie fantázia a batohy, odfotografovať ho a fotografiu poslať na adresu Skalnatej chaty (info@skalnatachata.sk). Vítané sú fotografie od veľkých či malých návštevníkov, snehuliaky môžu byť vysoké i maličké. Dôležité je, aby krásavec zo snehu stál v blízkosti chaty.
Súťaží sa v dvoch kategóriách
Aktuálny ročník Sympózia snehuliakov, lebo takto sa volá táto súťaž, končí 9. marca. Stavať a posielať fotografie treba teda stihnúť približne do záveru prvej marcovej dekády. Každú fotografiu spolu s menom autora organizátori „vešajú“ na FB Skalnatej chaty, kde je možné k jednotlivým fotografiám pripojiť hlas. Súťaž má totiž dve kategórie – štyroch najlepších určí počet lajkov verejnosti a štyroch odborná porota zo Skalnatej chaty.
Mená výhercov zverejnia vyhlasovatelia na webovej a FB stránke Skalnatej chaty. Snehomaniaci dostanú ceny od sponzorov súťaže. A ako sa na chatu dostanete?
Doveziete sa lanovkou, dobrodružnejší cestu vyšliapu
Skalnatú chatu (1 751 m) nájdete v strede Skalnatej doliny, okolo vedie známa Tatranská magistrála. Chata má nenápadný tvar, akoby chcela splynúť s prírodou a kameňmi naokolo. Stretávajú sa tu chodníky k Skalnatému plesu, do Malej a Veľkej Studenej doliny i k Zelenému plesu.
Päť minút od chaty je stanica sedačkovej lanovky z Tatranskej Lomnice. V blízkosti je najvyššie položená a najdlhšia tatranská zjazdovka z Lomnického sedla do Tatranskej Lomnice, meria 12 kilometrov. Vysokohorské chodníky v Tatrách sú do konca mája uzavreté, na Skalnatú chatu sa však dostanete celoročne.
A ešte pár slov k histórii chaty. Plány na jej stavbu sa začali rodiť v Skalnatej doline pod Skalnatým ohniskom. Bol to balvan, pod ktorým sa zvykli ukrývať návštevníci doliny. Jednoduchú útulňu, volali ju kaverna, tu postavili v roku 1877. O viac ako polstoročie k nej pribudla chata s ubytovaním. Mala vychýrenú atmosféru a kuchyňu, stala sa jednou z najobľúbenejších v Tatrách.
Život jej vdýchol legendárny Laco Kulanga
Odvtedy prešla prestavbami, ale aj obavami, či nezanikne. Pôvodné poslanie jej vrátila legenda horského nosičstva Laco Kulanga. Zničenú a opustenú chatu s citom zrekonštruoval. Chatárčil tu donedávna. Dnes v tom pokračuje jeho syn Pavol a ďalej ju zveľaďuje. Má osem lôžok, jedáleň s teplými a studenými jedlami a otvorenými dverami pre každého turistu. Či už príde peši, alebo lanovkou.
A teraz pri nej môžete postaviť snehuliaka. Podľa organizátorov najviac postavičiek zo snehu tu pribudne počas jarných prázdnin.
Autor titulnej fotografie: zdroj FB Skalnatá chata
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.
Ako ďalej konštatuje, na mieste sa nachádzal muž poľskej národnosti s poranením hrudníka a dolnej končatiny. Okrem toho si dvaja muži ukrajinskej národnosti pádom spôsobili vážne zranenia. Jeden úraz ramena a dolnej končatiny a druhý úraz hrudníka a chrbtice.
Všetky spomínané záchranné akcie sa udiala v spolupráci s posádkami Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Horskí záchranári opätovne upozorňujú návštevníkov hôr, že vo vysokohorskom prostredí väčšiny pohorí Slovenska naďalej pretrvávajú nepriaznivé snehové podmienky.
„Najvyššie pásma, ale aj údolia a žľaby sú pokryté tvrdým snehom až ľadom. Posledné sneženie sprevádzané vetrom neprinieslo dostatočné množstvo snehových zrážok na prekrytie terénnych nerovností a zabezpečenie priaznivejšieho povrchu na pohyb,“ konštatujú s tým, že opatrnosti v horách nie je nikdy dosť.
Autor titulnej fotografie: zdroj HZS
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.