Kamzíčia inventúra sa tohto roku na našej a poľskej strane Tatier uskutočnila skôr ako po minulé roky. Hoci výsledné číslo neprekročilo tisícku, potešili počty tohtoročných mláďat.
Do terénu na jarné sčítanie kamzíkov vyrazilo 120 ľudí, väčšinou išlo o zamestnancov Správy Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici, ktorá túto akciu zastrešuje, ale aj dobrovoľníkov, pre ktorých je počítanie tohto symbolu Tatier súčasťou ich každoročnej iniciatívy.
Ako uviedol TANAP, počas tohtoročného jarného sčítania zaregistrovali v chránenom území národného parku na Slovensku a v Poľsku spolu 793 kamzíkov. „Kým na slovenskej strane Tatier narátali 589 kamzíkov, v susednom Poľsku zaznamenali 204 jedincov,“ citujeme zo správy s tým, že ide približne o rovnaké počty ako vlani, keď na oboch stranách národného parku zaevidovali 816 kamzíkov.
Výsledné číslo sa cez tisícku síce neprehuplo, ale zoológov potešili počty tohtoročných mláďat. Na slovenskej strane Tatier ich narátali 56, u severných susedov zaznačili do aplikácie 24 jedincov.
Aplikácia sa využíva priamo v teréne pri kamzíčej inventúre ako výborná pomôcka. Odpadá tak byrokratická časť vyhodnocovania papierových hárkov, ktorá v minulých rokoch predlžovala čas spracovania a vyhodnocovania početnosti zveri. Aplikácia zároveň prenesie do digitálnej podoby aj mapu výskytu kamzíka a všetky výsledky sú tak okamžite v digitálnej podobe.
Správa TANAP-u bilancuje aj rozhodnutie zorganizovať sčítanie kamzíkov približne o mesiac skôr ako v minulých rokoch.
„Určite sa to oplatilo, ale bolo potrebné vyraziť na úseky veľmi skoro ráno ešte za tmy, aby nás nedobehli hmly, ktoré sa z dolín tlačili už okolo deviatej hodiny. Spokojní nie sme, vždy si želáme, aby kamzíkov bolo čo najviac. Keďže jarné spočítanie sa zameriava predovšetkým na mláďatká, tak ich počty nás potešili, ale uvidíme, aké budú čísla na jeseň, pretože vtedy bývajú presnejšie,“ upresnila zoologička Erika Feriancová.
Sčítanie kamzíkov je výbornou príležitosťou aj na monitorovanie prostredia národného parku a pozorovanie ďalších chránených druhov živočíchov a je tiež zdrojom informácií o zdravotnom stave kamzičej populácie.
Autor titulnej fotografie: Jozef Antol
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.