Horský nosič Štefan Bačkor, ktorý inšpiroval náš podcast

Prečo v Tatrách nemôžu horských nosičov nahradiť lanovky či vrtuľníky? A prečo je tatranské horské nosičstvo jedinečné na celom svete? Koľko sa toho dá odniesť na chrbte a za aký čas možno „vyškoliť“ horského nosiča?

Tak o tom všetkom, ale aj o mnohom inom, sa dozviete na stránke cezhory.sk v najnovšej časti podcastu S batohom cez hory. Vladko a Tánička sa tentoraz zhovárajú o tradičnom slovenskom remesle a o jednom z jeho nositeľov Štefanovi Bačkorovi. Je nielen horským nosičom, ale aj  ochrancom prírody, horským sprievodcom, dobrovoľným záchranárom a ostatných desať rokov sa venuje aj formovaniu nosičského minimúzea.

Švajčiarsky dom v Starom Smokovci - sídlo múzea horského nosičstva
Švajčiarsky dom v Starom Smokovci - sídlo múzea horského nosičstva. Autor fotografie: Jaroslav Kizek

Z ich rozhovoru sa napríklad dozvieme, akým výnimočným toto múzeum vo svete je a prečo je tatranské horské nosičstvo zapísané v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Ale nielen to, konečne budeme vedieť, ako sa máme k horským nosičom na tatranských chodníkoch správať, prečo má každý z nich svoju krošňu, na ktorú nedá dopustiť a aj to, prečo na jedlá na našich horských chatách horali z celého sveta nedajú dopustiť. 

Témami podcastov, ktoré sa začali nahrávať v júli 2021, boli doposiaľ tatranské chaty, doliny, štíty, plesá, udalosti, záhady, patróni, zaujímavosti, jaskyne, špeciality, pravidlá a bezpečnosť návštevníkov v Tatrách, ale Vladko a Tánička nahrali aj niekoľko špeciálov a momentálne sa venujú tradičným i menej známym tatranským povolaniam. Všetky si môžete vypočuť, keď kliknete na stránku www.cezhory.sk/podcasty. V archíve je viac ako polstovka dielov. 

Autor titulnej fotografie:  Jaroslav Kizek

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 31

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu