Mimoriadne správy z Tatier.

V celej oblasti Tatier sa dnes na hrebeňoch očakáva výskyt vetra, ktorý v nárazoch dosiahne rýchlosť 110 až 135 km/h, teda až silu víchrice. Horská záchranná služba (HZS) vyzýva na opatrnosť.

Titulná fotografia: Borievky Photogallery

Silný vietor nie je jedinou výstrahou. Ďalšou je správa, že vo vysokých polohách horstva dosahuje teplota vzduchu pod mínus 15 stupňov Celzia. Na chodníkoch je súvislá vrstva snehu, riziko pošmyknutia je vysoké, turistické mačky a paličky by mali byť súčasťou výstroja každého turistu. Vo Vysokých Tatrách platí sezónna uzávera.

Ďalej platí, že v Nízkych Tatrách sú pre množstvo popadaných stromov ťažko priechodné červený TZCH (turisticky značený chodník) od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku a červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Kvôli bujnej vegetácii sú ťažko priechodné Dolina Zelenská Mlynná (žltý TZCH od rázcestia s Pošovou Mlynnou až po hranicu lesa) a Kumštova dolina (zelený TZCH od hornej hranice lesa až po napojenie na lesnú cesta – cca 1200 m. n. m).

Modro značený TZCH sedlo pod Kúpeľom – Poludnica je spriechodnený. Na trase Šuňava – Pred Soľankou (žltý TZCH) je cez Čierny Váh zrušený mostík a brodenie cez rieku je problematické.

HZS tiež upozorňuje, že niektoré turistické trasy v Nízkych Tatrách boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

V Západných Tatrách je tiež niekoľko noviniek, na ktoré turistov upozorňuje HZS.  Zelený TZCH Svorad –Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky sú zle značené a pre množstvo popadaných stromov a husté kríky iba obmedzene priechodné. Strhnuté a v zlom technickom stave sú aj mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.  

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu