Zimná scenéria Vysokých Tatier

Ilustračné foto:  Alenka Tomanová

Ak sa vyberiete do Tatier dnes a v sobotu, bude vám priať počasie. Hory prežiari slnko, no platí v nich výstraha pred miernym lavínovým nebezpečenstvom a silným vetrom. V nedeľu bude vo veľhorách snežiť.

Počasiu treba prispôsobiť všetky aktivity. Dnes sa nad pásmom lesa očakáva vietor, ktorý miestami naberie silu víchrice. Ak plánujete turistiku alebo skialp, aj pre vás platí výstraha horských záchranárov, že nad pásmom kosodreviny je povrch snehu miestami tvrdý, vyfúkaný, zľadovatený, čo znamená, že každá neopatrnosť môže skončiť úrazom. Odporúča sa mať kompletný zimný výstroj.

Horská záchranná služba pripomína, že Chata Plesnivec je do júna čiastočne uzavretá, no počas víkendov poskytuje základný servis. Za Hrebienkom stále platí, že chodník na Rainerovu chatu je nebezpečný, hrozí ďalší zosuv skál. Dá sa obísť spodným chodníkom okolo Bilíkovej chaty. V Pieninskom národnom parku je modrý chodník z Lesnice cez sedlo Cerla do Červeného Kláštora ťažko priechodný.

Výstraha pred miernym lavínovým nebezpečenstvom, silným vetrom a snehom a ľadom platí aj pre oblasť Západných Tatier. Príjemné počasie, ktoré sa v strediskách bude pohybovať okolo mínus tri až mínus dva stupne Celzia, láka k športovaniu, no návštevníkov treba upozorniť že vo výške okolo 2 500 metrov nad morom bude až mínus štrnásť stupňov, čo do nedele klesne iba minimálne. Hore pre ľad hrozí vyššie nebezpečenstvo úrazu.

V Nízkych Tatrách bude nad pásmom lesa fúkať tiež poriadne a štípať bude aj mráz. Nad pásmom lesa bude okolo mínus jedenásť. Ak chcete lyžovanie vymeniť za turistiku a skialp, horskí záchranári dôrazne pripomínajú, že bez kompletnej zimnej výbavy neodporúčajú víkendovať ani v Nízkych Tatrách.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

3.7 / 5. 3

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu