V severnej stene Malého Javorového štítu došlo k samovoľnému uvoľneniu skál. Kamenný nános sa zastavil tesne pred zeleným turistickým chodníkom idúcim do sedla Sedielko.
K úlohám Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby okrem iného patrí aj monitoring geohazardov vo vysokohorskom prostredí. Ešte koncom októbra pracovníci strediska zaznamenali niekoľko menších skalných lavín. K samovoľnému uvoľneniu skál došlo v severnej stene Malého Javorového štítu, pričom kamenný nános sa zastavil tesne pred zeleným turistickým chodníkom idúcim do sedla Sedielko.
Zosuvy podmieňujú špecifické tatranské podmienky
Stredisko lavínovej prevencie (SLP) o tom informovalo na svojej webovej stránke. Uvádza, že tatranské masívy, ktoré tvorí prevažne žula a granitické horniny, sú pri priaznivých podmienkach náchylné na zvetrávanie. V Tatrách ho podmieňuje predovšetkým geologické podložie a štruktúra hornín, meteorologické procesy a seizmická aktivita. No medzi ďalšie dôvody zvetrávania možno v tatranských podmienkach zaradiť aj ľudskú činnosť a hydrologické procesy.
Odborníci sa zhodujú v tom, že k skalnému zosuvu Malého Javorového štítu došlo pravdepodobne následkom kombinácie poklesu teplôt a zrážkovou činnosťou predchádzajúcich dní.
Tlak vody spôsobil rozpojenie hornín
„Voda, ktorá sa dostala do skalných puklín zamrzla a zväčšila svoj objem. Týmto tlakom došlo k oslabeniu a úplnému rozpojeniu hornín,“ uvádza portál SLP. Dodáva, že k samovoľnému uvoľneniu došlo v nadmorskej výške približne 2 305 m a jeho dĺžka predstavuje 516 m.
V severnej stene štítu sa nachádza niekoľko lezeckých ciest, skalný odtrh priamo zasiahol časť z nich. Portál preto upozorňuje, že v týchto alebo aj susedných cestách sa môžu stále nachádzať nebezpečné voľné skaly alebo nestabilné skalné bloky. S týmto nebezpečenstvom treba rátať a pred túrami sa preto treba zoznámiť nielen s priebehom počasia, ale aj výstrahami Horskej záchrannej služby.
Autor titulnej fotografie: zdroj Tatry.hu
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.