Kúpanie v plesách? A kde je zdravý rozum?

Nie je to v poriadku, ak niekomu napadne zhodiť odev a osviežiť sa vo vode plesa. Nielenže to takýto zákaz predpokladá návštevný poriadok Tatranského národného parku, je to aj proti zdravému rozumu. Ale, komu ho výchova nedala, tomu argumenty nepomôžu.

Plavcov v plesách neubúda. Dokladajú to mnohé videá, ktoré nakrútili svedkovia a zavesili na sieť aj v tejto letnej sezóne. Väčšina ľudí si uvedomuje, že kúpanie v plesách či potokoch v Tatrách je neprípustné, no napriek apelu Tatranského národného parku a Štátnej ochrany prírody sa tak deje. „Otužilci“ tak škodia nielen tatranskému biotopu, ale aj peňaženke, lebo za túto neprístojnosť môžu dostať aj 300 eur pokuty.

„Je to svätokrádež,“ povedal nedávno pre TV JOJ profesor Peter Bitušík z Univerzity Mateja Bela Banská Bystrica, ktorý tatranské plesá skúma tri desiatky rokov. „Je to niečo podobné, akoby ste sa v chráme vymočili niekde do kúta.“ Voda plies je veľmi citlivá a reaguje okamžite na opaľovacie krémy, oleje, pot, špinu. Narúšajú sedimenty, ktoré sú vzácnou informáciou o vývoji plesa, pokračovala informácia v reportáži.

Ochranári na svojom webe uvádzajú, že poškodenie ekosystémov vzniká už prístupom návštevníka k plesu. Vtedy sa už pohybuje mimo značeného turistického chodníka, čo priamo zakazuje Návštevný poriadok Tatranského národného parku. Dochádza k erózii brehov, voda sa môže zakaliť, poškodiť sa môže pobrežná vegetácia, a to ešte nespomíname chemizmus vody, na ktorý vplývajú látky donesené človek do vody.

Takýchto obrázkov v Tatrách, žiaľ, pribúda
Takýchto obrázkov v Tatrách, žiaľ, pribúda. Autor fotografie: zdroj Instagram Tatry

Väčšina diskutujúcich pod uverejneným videom, nakrútené bolo na Popradskom plese 22. augusta, na našej FB stránke kúpajúcich odsudzuje. Podľa niektorých „sú to hovädá“ a nemalo by byť „takejto zberbe povolené chodiť do Tatier“. A vraj bolo treba zabehnúť do chaty, nech volajú ľudí, ktorí by im „naparili pokutu“.  Nech sú odkiaľkoľvek, sú „asi drzí, alebo rovno negramotní“.

„Nemám slov, nemajú žiadny rešpekt k prírode, na čo do nej potom chodia, keď ju ničia,“ napísala Jana Štefanovská. Iní sa pýtajú, kde sú hliadky, ktoré by za takéto činy „dali poriadne pálky“, nech si nabudúce tí ľudia rozmyslia, či sa hodia do plaviek.

Keďže podobných osviežovaní v Tatrách pribúda, „hanba na celý internet“ zrejme niektorým ľuďom nestačí. Ktovie, možno by pomohli tabule hanby. Keď neplatičov začali zverejňovať samosprávy či Sociálna poisťovňa, ich zoznam sa znížil.   

Autor titulnej fotografie: archív TANAP-u

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.2 / 5. 65

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu