Zo zásahu Horskej záchrannej služby

V pondelok 26. júna si horskí záchranári vo Vysokých Tatrách zaknihovali tri zásahy. K poľským horolezcom sa dostali v poslednej možnej chvíli. Pohorie už zahaľovala hustnúca hmla.

 Poďme ale po poriadku.  Včera popoludní Horskú záchrannú službu požiadali o pomoc pre slovenských horolezcov, ktorým sa pri zlaňovaní zaseklo lano a nedokázali samostatne zostúpiť. Troch záchranárov zobrala na palubu Letka ministerstva vnútra a nasmerovali si to na Voliu vežu. Pomocou lanovej techniky, ako uvádza stránka HZS, horolezcov vyprostili zo steny a následne boli všetci letecky transportovaní na heliport v Starom Smokovci.

Vzápätí prišla prosba o pomoc pre českého horolezca. Zranil ho padajúci kameň, utrpel poranenie chrbta. Nachádzal sa tiež pod Volovou vežou. HZS požiadala o súčinnosť posádku Vrtulníkovej záchrannej zdravotnej služby, tá letela so záchranárom do Mengusovskej doliny. Horolezca na mieste ošetrili a transportovali do Starého Smokovca, kde ho odovzdali privolanej posádke RZP na prevoz do nemocnice.

Večer sa v Tatrách odohrala dráma, ktorá nemusela mať  šťastný koniec. O pomoc požiadali poľskí horolezci, ktorí uviazli pod Zadným Gerlachom. Ako upresňuje webová stránka HZS, mali v úmysle prejsť „Martinovku“ na Gerlachovský štít. Letka záchrannej zdravotnej služby spolu s horskými záchranármi im na pomoc letela v poslednej možnej chvíli. Nad veľhorami sa začala rozprestierať hmla, ktorá znásobila riziko zásahu pre všetkých, ktorí sa na ňom podieľali. Za pomoci palubného navijaka záchranári horolezcov vyprostili a transportovali ich k Batizovskému plesu, odkiaľ pokračovali so záchranou pozemne. 

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4 / 5. 1

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu