Barion Pixel
Objednávky zrealizované po 19.12.2024 budú odoslané až 7.1.2025.
0
Košík 0.00 
Cart is empty

Pred zimnou túrou sa treba pripraviť, dopredu si ju naplánovať. Radí Rastislav Šroba. Foto: archív Rastislava Šrobu.

Záchranár radí: Na čo si dať pozor v Západných Tatrách

autor článku:

Do Tatier už pred pár týždňami zavítala zima, to znamená, že podmienky pre turistiku a ďalšie športy sú úplne iné a treba sa im prispôsobiť. Ako to momentálne v Západných Tatrách vyzerá, na čo sa treba pripraviť, čo si vziať so sebou a na čo si dať pozor, odpovedá v rozhovore Rastislav Šroba z Horskej záchrannej služby Západné Tatry.

Aká je momentálne situácia na turistických chodníkoch v Západných Tatrách? Sú aj výstrahy pred silným vetrom, lavínami a ľadom?

Na chodníkoch je okolo 20 centimetrov prírodného snehu. To znamená, že pre pohyb na takomto teréne je potrebný zimný výstroj – dobré oblečenie, obutie, turistické palice, mačky, prípadne v strmšom svahu je vhodný aj čakan. Pripraviť sa treba aj na to, že keď napadne nový sneh, nie na všetkých chodníkoch sú vyšliapané stopy. Na strmších svahoch môže byť nafúkané tak, že je zvýšené lavínové nebezpečenstvo.

Čo odporúčate turistom, ktorí sa chystajú pred Vianocami na túru? Aké informácie si treba zistiť?

Pred túrou sa treba pripraviť, dopredu si ju naplánovať. Skontrolovať, na ktoré turistické chodníky sa v národných parkoch smie ísť, ktoré sú otvorené počas zimy. Náročnosť túry treba prispôsobiť svojím schopnostiam. Pri plánovaní treba pozerať na vývoj počasia, pozrieť si aj aké bolo v predchádzajúcich dňoch, koľko snehu napadlo. Samozrejme, aj v deň túry treba sledovať predpoveď počasia, aké sú podmienky, či nefúka vietor, či nebude slabá viditeľnosť a tak ďalej.

Pred zimnou túrou sa treba pripraviť, dopredu si ju naplánovať. Radí Rastislav Šroba. Foto: archív Rastislava Šrobu.
Pred zimnou túrou sa treba pripraviť, dopredu si ju naplánovať. Radí Rastislav Šroba. Foto: archív Rastislava Šrobu.
Aké sú najčastejšie dôvodu zásahov HZS v súčasnej dobe? Čo považujete za najväčšie riziká?

V tomto medzisezónnom období je v horách pomerne kľud. Nie je to ako v lete alebo v zimnej sezóne. Sú však prípady, keď turisti napríklad neodhadnú terén alebo ich zaskočí vývoj počasia. Pred pár týždňami bol na Baranci prípad, kedy turisti vyrazili, potom sa pokazila viditeľnosť, trochu blúdili, začalo snežiť, fúkať a uviazli v teréne. Museli sme ísť pre nich.
Na toto treba dávať pozor, ľudia často neodhadnú ani čas túry. V zime ich v kopcoch zachytí tma, ak nemajú so sebou svetlo, tak volajú o pomoc. Z tohto vyplýva, že najčastejšou príčinou je subjektívny faktor. Precenenie svojich schopností a naopak, podcenenie podmienok v horách.

Je nejaký prípad, ktorý by vám zostal v pamäti?

Asi na tom Baranci, čo som už spomínal. Tam boli dosť kruté zimné podmienky, potme v noci, turisti na to neboli pripravení. Celú noc sme ich odtiaľ dostávali.

Pre pohyb vo vysokohorskom teréne je potrebný zimný výstroj. Foto: archív Rastislava Šrobu.
Pre pohyb vo vysokohorskom teréne je potrebný zimný výstroj. Foto: archív Rastislava Šrobu.
Môžu turisti už v tomto období počítať s lavínami?

Závisí to od toho, koľko snehu napadne a aký bude fúkať vietor. Chodníky na najvyššie štíty nie sú v zimnom období otvorené, ale lavíny môžu byť aj v nástupoch k tatranským chatám alebo vo vyšších polohách, kde je viac snehu. Skialpinistická sezóna začína 20. decembra, je časté, že prvé lavínové nehody bývajú v tomto období. Hlavne pri lyžiaroch. Nie je to len tým, že ich ide viac, ale keď je sneh naukladaný tak, že je zvýšené lavínové nebezpečenstvo, vtedy sa môže lavína spustiť aj sama bez zásahu človeka.

Aké sú varovné signály lavín?

Lavína sa dá trochu predpokladať, závisí to od skúseností a vzdelávania sa. Jednoduché pravidlo, ktoré môže každý uplatniť, je, že keď je veľký prírastok snehu, napríklad 20 a viac centimetrov, a fúka silný vietor, tak na záveterných stranách pohorí býva naukladaný sneh. Kým sa previaže, trvá to niekoľko dní. Prvé dva alebo tri dni po takomto snežení a vetre hrozia lavíny najviac. Toto je jedna rada. Druhou je nejsť do strmých svahov, napríklad 30 stupňov a viac.

Spolupracujete s poľskými kolegami, v novembri ste mali aj spoločné cvičenie, na čo bolo zamerané?

Mali sme spoločné cvičenie zamerané na spusty na lanách. Keď niekto uviazne v stene, tak sa treba dole touto stenou spustiť. Je to na špeciálnych lanách, na ktorých spúšťame záchranára aj pacienta pod stenu. Môže to byť 300 aj 400 metrov.

Keď niekto uviazne v stene, treba sa k nemu stenou spustiť. Je to na špeciálnych lanách, na ktorých spúšťajú záchranára aj pacienta. Foto: archív Rastislava Šrobu.
Keď niekto uviazne v stene, treba sa k nemu stenou spustiť. Je to na špeciálnych lanách, na ktorých spúšťajú záchranára aj pacienta. Foto: archív Rastislava Šrobu.

Autor titulnej fotografie: archív Rastislava Šrobu.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
X
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 46

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu

Shopping Basket