Tatry budú počas nadchádzajúceho víkendu, hádam iba s výnimkou soboty, prežiarené slnkom. Očakáva sa návštevnícky pretlak. Horskí záchranári preto varujú pred rizikami precenenia výkonnosti, nevoľnosťou a kolapsami z tepla.

Iba v tomto týždni vyrazila Horská záchranná služba k 62-ročnej nemeckej turistke na Zamkovského chatu, ktorá si počas túry zranila členok. Na južnej strane Nízkych Tatier v exponovanom teréne pomáhali dvom štvorkolkárom, ktorých zachytil strom. V Západných Tatrách hľadali 69-ročnú turistku, ktorá sa nevrátila z hrebeňovej túry, našli ju v blízkosti Roháčskeho vodopádu. Zo Zamkovského chaty volali o pomoc pre turistku z Litvy, ktorá si zranila členov a pre 69-ročnú Poľku s úrazom predlaktia. A včera riešili nevoľnosť turistu pri Reinerovej chate, ktorý nedokázal samostatne pokračovať.

Horskí záchranári preto upozorňujú na nevyhnutnosť poistenia v horách, dôkladné plánovanie túr so skorým začiatkom a návratom za svetla, upozorňujú na zásoby vody, ktoré treba mať v batohoch, na vhodnú obuv a oblečenie, keďže počasie v horách sa môže meniť. A najmä na precenenie síl, ktoré má v horách inú dimenziu ako kdekoľvek inde.

V celej oblasti Tatier meteorológovia na tento víkend predpovedajú slnko a iba v sobotu sa obloha mierne zatiahne. Upozornenia záchranárov smerujú najmä k Dunajcu, chodník tamojšie prielomu je síce otvorený, ale stále tam prebiehajú dokončovacie práce. V Západných Tatrách si treba dať pozor na zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné), ktorý je zle značený a s obmedzenou priechodnosťou pre popadané stromy. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách smeruje výstraha horských záchranárov na ťažkú priechodnosť červeného TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červeného TZCH z Ludrovej na Salatín. Dôvodom sú popadané stromy.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 9

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu