Ilustračné foto: Darina Sloviaková

Finále prázdnin  bude v Tatrách poznačené výstrahami pred lavínami, silným vetrom a snehom a ľadom na chodníkoch i zjazdovkách. V sobotu a v nedeľu pribudne nová snehová perina.

Horská záchranná služba pred nadchádzajúcim víkendom vyhlásila výstrahu pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvom, silným vetrom a upozorňuje tiež na sneh a ľad na turistických chodníkoch a lyžiarskych zjazdovkách, ktoré môžu byť zdrojom úrazov. Očakáva sa aj výskyt vetra, ktorý môže miestami a krátkodobo dosiahnuť až rýchlosť 110 až 135 m/s, čo je už sila víchrice.

V sobotu a nedeľu sa má nad Tatrami rozprestrieť nová snehová perina. Snežiť bude vo Vysokých i Západných Tatrách, v nedeľu sa zrážky v Nízkych Tatrách zmenia na dážď.  Teploty sa v strediskách  budú pohybovať v plusových hodnotách tesne nad nulou, resp. až do mínus štyroch stupňov Celzia.

Nad pásmom kosodreviny bude chladnejšie, sneh je tam na povrchu chodníkov  miestami tvrdý vyfúkaný zľadovatený, čo predstavuje nebezpečenstvo úrazu.

Aj vzhľadom na očakávaný vývoj počasia Horská záchranná služba odporúča, aby si návštevníci veľhôr zobrali na turistiku kompletný zimný výstroj. Na svojej stránke uvádza tiež, že chata Plesnivec je čiastočne uzatvorená, jej prevádzka sa zúžila na víkendy. Horskí záchranári vystríhajú tiež pred vstupom na chodník z Hrebienka na Rainerovu chatu, jedna jeho časť je strhnutá a hrozí ďalší zosuv. Odporúčajú obchádzku spodným chodník okolo Bilíkovej chaty. Ťažko priechodný je tiež modrý chodník v Pieninskom národnom parku z Lesnice cez Cerlu do Červeného Kláštora.

V Západných Tatrách  je zle značený a ťažko priechodný zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné)  a strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier  sa nachádza množstvo nestabilného snehu a hrozí tu zvýšené nebezpečenstvo lavín. Pre popadané stromy  sú ťažko priechodné: červený TZCH z Ludrovej na Salatín.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu