Včera popoludní spadla v Žiarskej doline základová lavína. Uvoľnila sa spod Príslopu a zasiahla prístupovú cestu k Žiarskej chate, na ktorej vytvorila asi trojmetrový nános. Podobné lavíny možno očakávať aj v iných horských oblastiach.

O lavíne informovala Horská záchranná služba, ktorá zároveň upozornila, že takéto lavíny sú typické pre jarné obdobie. Vplyvom oteplenia a premočenia snehovej pokrývky dochádza najmä na trávnatom poraste k ich uvoľneniu. Aj preto vyzýva návštevníkov horských oblastí k zvýšenej ostražitosti a opatrnosti pri pohybe v horách.

V celej oblasti Tatier platí mierne lavínové nebezpečenstvo. Horskí záchranári zdôrazňujú nevyhnutnosť mať pri zdolávaní turistických chodníkov mačky, paličky alebo cepín. Vo Vysokých Tatrách neodporúčajú používať v zimnom období úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso (červená značka)!

V Západných Tatrách je zelený turisticky značený chodník (TZCH) Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dolina Borovianky zle značený, s obmedzenou priechodnosťou. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách sú ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoré turistické trasy, ako upozorňuje Horská záchranná služba, boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.  

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu