Nová dioráma v Múzeu TANAP-u

Foto:  Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici

Za dverami sú vianočné prázdniny. A s nimi aj plány na tatranské atrakcie. Deťom sa možno bude páčiť Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici, kde dostala novú podobu už posledná zo štyroch diorám venovaných pásme kosodreviny a v rámci nej medveďom.

Aj posledná zo štyroch diorám, ktoré zachytávajú rôzne vegetačné stupne tatranskej prírody, dostala novú podobu. Múzejníci sa tentoraz venovali pásme kosodreviny a zostali verní tatranskej šelme. Pôvodnú diorámu s medveďou rodinkou nechali kompletne rozobrať a prerobiť.

 „Keďže nám v poslednom čase pribúdali úhyny medveďov, otvorili sa nám nové možnosti, ako vyskladať poslednú z našich diorám. Návštevníci si môžu obzrieť medvediu mamu s mláďatkom, ktorú z kosodreviny pozoruje statný samec. Celý výjav sledujú aj dvaja pestúni a ďalšie tohtoročné mláďa, čiže dokopy máme v dioráme šesť medveďov,“ konkretizuje zoologička Gabriela Chovancová, ktorá je zároveň aj kurátorkou zoologických zbierok Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici.

Ostatné diorámy už nedávno prešli rekonštrukciou. Tá najnovšia vychádza z autentického záberu, na základe ktorého vznikla umelecká maľba zachytávajúca časť Žiarskej doliny s Hrubou kopou a ďalšími končiarmi. Jej autorom je opäť Tomáš Záruba, zvyšok scény bol tentoraz kompletne v réžii Michala Červeňa, ktorý spoločne s umeleckým reštaurátorom Tiborom Kováčom stál aj za vznikom predošlých troch diorám.

Štvrtá  z diorám už má po rekonštrukcii svoju novú podobu. Foto: Múzeum TANAP-u Tatranská Lomnica

„Asi najviac sme sa museli vyhrať s kompozíciou a príbehom diorámy. Dej sa odohráva počas neskorej jari, keď rodinnú idylku naruší veľký samec, ktorý môže byť počas ruje hrozbou pre mladé,“ hovorí autor konceptu. Zabrať však podľa Červeňa dalo tiež množstvo prírodného materiálu, ktoré bolo potrebné v priestore rozmiestniť, ako i vyladenie farieb medzi použitými rastlinami a samotnou maľbou.

Súčasťou diorámy je aj originál medvedieho stromu, šelmy ho využívajú predovšetkým na vzájomnú komunikáciu. „Vyhryzovaním a driapaním kôry si označujú spravidla ihličnany a ako sa o kmene otierajú, v trčiacich trieskach a živici sa zachytáva ich jemná srsť i pach,“ vysvetľuje Chovancová.

Vypracovanie preparátov si podelili hneď traja odborníci, okrem šestice šeliem sa na scéne bok po boku stretli aj drozd kolohrivý, lasica myšožravá a sokol myšiar.

„Každý z exponátov má svoj vlastný príbeh, jedno z medvieďat napríklad zahynulo pod kolesami auta, ďalšie zrazil vlak a tretie zrejme zabil samec počas ruje. Práve okolnosti, za ktorých prišli o život, sú neraz predmetom záujmu návštevníkov a zvlášť detí, ktoré sú zvedavé na to, ako sa zvieratká dostali k nám do múzea,“ uzatvára zoologička.

Zdroj: Múzeum TANAP-u Tatranská Lomnica

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.2 / 5. 40

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu