Meno vraj dostalo podľa zelených škvŕn na jeho dne a už na prvý pohľad si ho nemôžete pomýliť. Je jedným z najobľúbenejších turistických cieľov v Tatrách. Možno ste už pri ňom boli viackrát, ale aj tak ho dnes dávame ako tip na výlet. Atmosféra v našich veľhorách je každý deň iná, a tak to určite bude aj pri tomto ľadovcovom jazere v najvýchodnejšej vysokotatranskej doline.

Foto: Paul Oravec

Na jeho južnej strane môžete vidieť Malý Kežmarský štít, na západnej sa vypína Jastrabia veža, výhľad sa dá vychutnať aj na Veľkú Svišťovku, Predné a Zadné Jatky i Bujačí vrch.

Z autobusovej zastávky Biela voda sa sem dostanete asi za 4 hodiny. Vyjsť sa dá aj z Tatranských Matliarov či Tatranskej Lomnice. Napriek trochu dlhšiemu času sa táto túra radí medzi menej náročné. Začína sa miernym stúpaním, les sa asi po dvoch hodinách zmení na kosodrevinu, ako sa budete blížiť k cieľu, dostanete sa k známej chate.

Stačí vidieť typickú drevenú fasádu, a hneď viete, že je to Brnčalka, oficiálne Chata pri Zelenom plese. Výhľady na Belianske Tatry či hladinu Zeleného plesa od nej sú doslova balzamom na dušu. Môžete sa tu občerstviť, otvorená je celoročne, a možno stretnete aj horolezcov. Chata sa totiž nachádza len kúsok od nástupov na horolezecké trasy.

Zo Zeleného plesa môžete ísť ďalej k Veľkému Bielemu plesu, je to asi polhodina. Naspäť potom po modrej značke späť na zastávku Biela voda alebo do Tatranských Matliarov. Prípadne si môžete od Zeleného plesa naplánovať výstup na Jahňací štít alebo pokračovať na Skalnaté pleso a naspäť cez Folvarskú dolinu.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu