V Tatrách napadlo od 30 do 70 cm nového snehu. Horská záchranná služba upozorňuje na veľké lavínové nebezpečenstvo vo Vysokých a Západných Tatrách. Návštevníci musia pri športových aktivitách rátať aj so silným vetrom.

Vo Vysokých a Západných Tatrách sa vytvorilo veľké lavínové nebezpečenstvo ohodnotené štvrtým stupňom z päťstupňovej medzinárodnej stupnice. V tejto oblasti napadlo od 30 do 70 cm nového snehu, ktorý vietor zanáša. Ako uvádza Horská záchranná služba, veľké nebezpečenstvo hrozí najmä na záveterných stranách hrebeňov pod sedlami, skalnými stenami a na mnohých strmých svahoch.

Podľa horských záchranárov je uvoľnenie lavín vysoko pravdepodobné už pri malom dodatočnom zaťažení. Upozorňujú, že na týchto miestach sa tvoria nestabilné krehké dosky, vankúše a preveje z vetrom ubitého snehu. Výskyt stredných aj veľkých spontánnych, prevažne prachových, lavín je vysoko očakávaný.  V  Nízkych Tatrách pretrváva zvýšené lavínové nebezpečenstvo – vyhlásený je tretí stupeň.

Horská záchranná služba upozorňuje, že počas piatku a soboty sa v celej oblasti Tatier očakáva silný vietor, ktorý v nárazoch bude dosahovať až silu víchrice, na hrebeňoch hôr až silnej a mohutnej víchrice. Riziko pádu lavín a silného vetra je dôvodom toho, že nielen vo vysokohorskom teréne, ale ani v podhorí sa neodporúča pohyb

Ako HZS dodáva, v Západných Tatrách je predbežne do nedele 5. februára  pre  vysoké riziko pádu lavín dočasne uzavretá Žiarská chata.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu