Prvý októbrový mráz pod Rysmi

Už je to tak. Tatry ovládla zima. Okrem toho, že omŕzajú prsty, štípu líca a tuhne tvár i reč, vyčarila aj niekoľko pozvánok na skvelé podujatia, skrášlila svojou „tvorbou“ vaše fotoarchívy a priniesla obdiv nad tým, ako skvelo vie čarovať.

 Už sa to nedá zvrátiť, do Tatier prišla zima. A takto ju privítali na poľskej strane Tatier v Doline Piatich poľských plies. Ešteže až tak nemrzlo a muzikanti rezko hrali. A nemohli im  primrznúť prsty k nástrojom. Pozrite si videjko Pawela Kummera.

Kto je najlepší maliar? Na túto otázku nevedia odpovedať ani najlepší kurátori sveta. My áno. Predsa príroda!. Pozrite si, aké krásne ľadové kytice vyčarila na Zelenom plese. Šťastie, že nablízku bol Filip Hrebenda a jeho vnímavé fotooko.

Pohľad zhora na Tatry. Čo poviete? Vysoké Tatry ako by ich asi videli kozmonauti, keby ich tadeto navádzali na pristávanie. Na túto možnosť si „zašpásovali“ aj viaceré komentáre.

Autor fotografie Jozef Mak uvádza, že… „… vpravo dolu sú Belianky. Trochu vyššie tmavé lesy v Doline Bielej vody (Kežmarskej) a Doline Zeleného plesa. Uprostred skupina Kežmarských štítov. Pekne vidíme zjazdovky zo Skalnatého plesa do Lomnice. Trochu vyššie Lomnický hrebeň zakončený Lomničákom. Smerom hore Prostredný hrebeň zakončený masívom Ľadových štítov. Ešte vyššie Slavkovský, Gerlach, Končistá,… Kúsoček pod horným okrajom je uprostred Kriváň a kúsok doprava Svinica. Nad horným okrajom (nevidíme) Západné Tatry. Vysoké Tatry sú „ako na dlani“. Najvyšší úsek Karpatského oblúka prehnutý južným smerom… ako z učebnice zemepisu pre 7. triedu ZDŠ-ky.“

Tak si to pozrite. „Prekrásna je tá naša matička Zem,“ povzdychla si Martina Lepe.

No, prosím…? Láska do každého počasia a v každej ríši. Kvetoslav Slávka bol so svojím fotoaparátom na správnom mieste, čo ocenili aj komentáre Renáty Orieškovej, Olinky Bučekovej, Gabriely Lócziovej, Róberta, Kurica, Vladimíra Dulu či Heleny Krkoškovej.

Na výročie víchrice v Tatrách bola v Tatrách víchrica. Minulý víkend teda fujačilo ako v naozajstnej zime. Turisti zažívali skúšku vetrom, snehom, dažďom. Ako napríklad na záberoch Kataríny Kuzmovej, Estery Lukáčovej (Štrbské Pleso) alebo Filipa Hrebendu, ktorému sa podarilo pod Rysmi už v októbri zachytiť prvý mráz. Vyslúžil si za to pochvalu viacerých komentárov. 

Ľadová krása ožije na Hrebienku. Fotografia Imre Szilágyiho je pozvánkou na Tatry Ice Master. Uskutoční sa 26. – 28. januára 2024 na Hrebienku. Počas dvoch dní  ľadoví sochári z desiatich krajín vdýchnu život 50 tonám ľadu a premenia ich na 35 ľadových sôch. Podujatie bude doplnené bohatým sprievodným programom. Takže, ak nemáte iný plán, píšte si do diára – smer Hrebienok.    

Tatranský ľadový dóm je otvorený. A kým príde január, je tu aktuálna fotopozvánka – tiež na Hrebienok. Zverejnila ju Mária Badavská, ktorá si už bola pozrieť krásu Tatranského ľadového dómu. A Lucia Luci Grigláková, Marta Prelcová, Viera Sýkorová a Tatiana Merčáková sa pridali. Svojimi obdivnými komentármi.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.4 / 5. 10

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu