Zlatý týždeň v Tatrách

Včera sa v Tatrách začal zlatý týždeň, ktorý na svojom začiatku zaleje aj slnko. Po štedrom dni docestovali návštevníci na silvestrovské pobyty, zjazdovky budú tieto dni plné lyžiarov a na chodníky vstúpi viac turistov ako po iné dni. Horskí záchranári varujú pred lavínami, vyhlásili tretí stupeň lavínového nebezpečenstva.

V stredu a štvrtok budú Tatry zaliate slnkom, až v piatok slnko miestami zatienia oblaky. Ak by mrzlo, bolo by to počasie ako lusk, stvorené na predsilvestrovské a prázdninové pobyty. No rovnako ako na celom Slovensku aj v tatranských strediskách je teplo. Najmä vo štvrtok sa teploty vyšplhajú vysoko nad nulu – až do 10 stupňov Celzia. V ten istý deň budú plusové teploty aj v nadmorskej výške okolo 2 500 metrov nad morom. V piatok sa už začne ochladzovať.

Zlatý týždeň v Tatrách je charakteristický množstvom návštevníkov, medzi ktorými sú prázdninujúce rodiny, ale aj ľudia, ktorí si prišli do veľhôr užiť Silvestra. Zjazdovky i chodníky prežívajú zaťažkávaciu skúšku, horskí záchranári varujú pred úrazmi.

Zajtra v horách nad pásmom lesa miestami očakáva silný vietor, ktorý krátkodobo môže dosiahnuť  rýchlosť 90 až 105 km/h, čo je sila silnej až mohutnej víchrice. Horská záchranná služba aktuálne vyhlásila tretí, zvýšený stupeň lavínového nebezpečenstva z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Upozorňuje, že na chodníkoch sa nachádza súvislá vrstva nového snehu, v západnej časti Vysokých Tatier nad 30 cm a v Západných Tatrách až 50 cm. Nad pásmom kosodreviny je povrch snehu vyfúkaný, zľadovatený a hrozí nebezpečenstvo úrazu. Preto sa na turistike žiada kompletný zimný výstroj.  V Západných a Nízkych Tatrách bude veterno a môže aj snežiť.  

Horskí záchranári tiež upozorňujú, že v severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier sa nachádza veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu, hrozí zvýšené nebezpečenstvo lavín

Na Hrebienku

Na Hrebienku. Foto: Ľuboš Popovič

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu