Ani v zoologickej záhrade nie je dovolené svojvoľne dávať zvieratám niečo pod zub, tak prečo by sme to mali robiť vo voľnej prírode? Zvlášť v období, keď si divo žijúci obyvatelia Tatier dokážu nájsť dostatok potravy na prežitie.

Foto: Dobroslav Grygar

Tým, že budeme dávať voľne žijúcej zveri potravu nerobíme dobrý skutok, práve naopak. Môže to viesť k ohrozeniu ich zdravotného stavu alebo aj k úmrtiu. Nevhodné krmivo často spôsobuje veľké, až fatálne zdravotné komplikácie. Slané potraviny, sladké pečivo, údeniny, vyprážané jedlo či iné trvanlivé produkty modernej civilizácie by sme nemali nechávať len tak v prírode ani v prípade, že ich už nebudeme jesť, dokonca ani v nádobách na odpad.

Od dnešného dňa sú vo Vysokých Tatrách otvorené všetky vysokohorské chodníky aj Chata pod Rysmi, preto očakávame zvýšený počet turistov v horách, a tým aj vyššiu pravdepodobnosť kŕmenia zveri. Ak nejaké zviera náhodou príde blízko k vám, neznamená to, že si pýta jedlo.

Všeobecne záväzné nariadenie mesta Vysoké Tatry napríklad zakazuje prikrmovanie divej zveri. Cieľom je aj to, aby si zvieratá nezvykali na potravu v blízkosti ľudských obydlí, kam sa potom pravidelne vracajú. Prípady medveďov hľadajúcich niečo pod zub v kontajneroch na smeti sú všeobecne známe. Niektorí ľudia napriek tomu toto nariadenie nerešpektujú a nechávajú v blízkosti svojich domov jedlo pre zvieratá.

Prikrmovanie voľne žijúcej zveri má svoje pravidlá. Povolenie na túto činnosť majú vo Vysokých Tatrách len pracovníci TANAP-u, poľovníci a súkromní vlastníci lesov.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu