Vypočuť článok
Nemusíte s deťmi šliapať po zaplnených tatranských trasách. Skúste toto leto aj náučné chodníky. Niektoré zvládnu aj celkom malé deti.
Divoká rieka Belá s Lesmírom
Navštívte s Lesmírom jednu z posledných divokých riek strednej Európy. Trasa od Vavrišova je dlhá 4 kilometre, zvládnete ju za dve až štyri hodiny a zvládnu ju aj troj- či štvorročné deti. Ide o ľahkú turistiku popri rieke, no exkurzia, ktorú je lepšie objednať si, nevedie po značenej trase. Vedie po vychodených aj menej vychodených cestičkách a bude to tak troch dobrodružstvo.
Prechádzať budete po kamenistých brehoch, predierať cez húštinu mladých vŕb a možno aj preskakovať okraje rieky. Odmenou vám bude pohľad na neustále sa meniacu rieku a keď budete mať šťastie, uvidíte vydry ako lovia hlaváče. Belá ukazuje, ako majú vyzerať skutočne živé rieky. A po exkurzii budete môcť zažiť aj piknik s opekačkou a kúpaním.
Belá je nevyspytateľná. Najmä po daždi. Preto si treba na cestu pribaliť pršiplášť alebo nepremokavú bundu a pevnejšiu obuv. Ak sa vydáte k rieke po daždi, oceníte gumené čižmy.
Náučný chodník Belianske lúky
Belianske lúky sú národnou prírodnou rezerváciou a najväčším zachovaným slatinným rašeliniskom na Slovensku. A teda, je to miesto so svojráznymi rastlinami i živočíchmi. Náučný chodník, ktorý sa nachádza pri cyklochodníku medzi Tatranskou Kotlinou a Spišskou Belou pri Diviačej obore, má dĺžku 800 metrov, tam a späť prejdete asi 1,8 kilometre. Nájdete ho pri drevenom altánku s rozcestníkom Šarpanec – odbočka na Lendak.

Vyznačený okruh obsahuje aj sedem panelov s informáciami v slovenskom a anglickom jazyku, je prístupný aj na bicykli až po územie rezervácie. V nej je vybudovaný drevený nadzemný chodník v dĺžke 250 metrov, na ktorý môžu vstúpiť iba chodci. Otvorený je celoročne, no lepší zážitok budete mať v čase kvitnutia kvetov. Keď prší, odporúča sa nepremokavá obuv.
Náučný chodník Rakytovské plieska
Ešte ste o nich nepočuli? Dá sa k nim dostať zo Štrbského Plesa zelenou turistickou značkou alebo z rázcestia Jambrichovo, odkiaľ vedie do cieľa kratšia cesta. Náučný chodník umožňuje spoznať s odstupom času dopad kalamity z roku 2004 na tatranský les a všimnúť si možnosti jeho obnovy. Prechádzka trvá asi dve hodiny, prejdete pritom asi 4,5 kilometra.
Trasa vedie stredne náročným horským terénom, má päť stanovíšť – Rakytovec, Rakytovské plieska, vývoj lesov po kalamite, Furkotský potok a pramenná oblasť Bieleho Váhu, a vidieť pri nich, ako sa tatranská príroda a ľudia postupne vyrovnávajú s následkami víchrice.
Znalci odporúčajú prísť sem mimo vegetačného obdobia. Vtedy chodník nebude zarastený trávou a kvetenou. Dobre je vyhnúť sa daždivým obdobiam, lebo prechádzané miesta v okolí prameniska Bieleho Váhu môžu byť dosť premočené.
Autor titulnej fotografie: zdroj: Tatranská informačná kancelária
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas