Pád lavíny vždy spojí všetky záchranné zložky

Snehové polia ešte síce v Tatrách strašia, ale lavínová sezóna skončila už zhruba pred mesiacom. Je čas na jej bilanciu. Zranilo sa počas nej deväť ľudí, dvaja pod nánosom snehu zahynuli.

Odborníci zo Strediska lavínovej prevencie HZS konštatujú, že išlo o extrémne nevyrovnanú sezónu, o niečo kratšiu ako obyčajne. No sprevádzalo ju množstvo lavínových nehôd, medzi nimi základové, mokré i veľké lavíny, ktoré opäť zasiahli prístupové cesty k chatám. Ale striedali sa v nej aj obdobia relatívneho pokoja s betónovým snehom. 

Prvé mechanicky uvoľnené lavíny stredisko zaznamenalo už v novembri v Západných a Nízkych Tatrách. No nedošlo pri nich k žiadnym zraneniam. December bol zase charakteristický lavínami z nového snehu a zaznamenané boli aj lavínové nehody.

Model lavíny, ktorá padla zo svahov Príslopu
Model lavíny, ktorá padla zo svahov Príslopu. Autor fotografie: Stredisko lavínovej prevencie HZS

„Zo Salatína do Salatínskej doliny si dvojica vystupujúcich skialpinistov uvoľnila doskovú lavínu. Šťastím v tomto prípade bolo, že nános sa mal kde rozliať. Ostali strhnutí na povrchu nánosu bez zranení,“ uvádza Stredisko lavínovej prevencie HZS.

Ďalšiu lavínoví špecialisti zaznamenali vo Vysokých Tatrách, zo Sedla nad Červeným žľabom smerom do Mlynickej doliny. Aj tam išlo o dvojicu skialpinistov. „Do žľabu nalyžovali postupne jeden po druhom. Zhruba po 150 metroch prvému v žľabe masa snehu podrazila lyže, následkom čoho začal nekontrolovane padať dolu. No stihol aktivovať lavínový batoh,“ konštatujú. Skialpinista padal asi 300 m, zostal na povrchu iba čiastočne zasypaný a mal poranené koleno.

Začiatkom januára sa lavínové dianie sústredilo do Západných Tatier, najväčšia z lavín padla v Žiarskej doline zo svahov Príslopu. Stalo sa to po štvordňovom súvislom snežení a za asistencie silného vetra, ktorého nárazy kulminovali v noci zo 4. na 5. január. Na Žiarskej chate vtedy dosiahli nárazy vetra rýchlosť až 72 km/h, čo je na túto lokalitu veľmi vysoká hodnota.

V polovici januára sa lavínové dianie presunulo do Vysokých Tatier a jeho príčinou bola najmä trvalá slabá vrstva snehu, na ktorú pribúdal ďalší ufúkaný do dosiek.

V Žiarskej doline
V Žiarskej doline. Autor fotografie: archív Strediska lavínovej prevencie HZS

„Jeden z lavínových incidentov s ľuďmi sa udial v Malej Studenej doline, v Mačacom kotli, ktorý vyúsťuje na hrebeň Pyšných štítov. Lyžiar, ktorý vyšliapal polovicu trasy na lyžiach a zvyšok na pešo, si pri zjazde uvoľnil doskovú lavínu. Našťastie, zastal pri odtrhu a nespadol dolu spolu s lavínou,“ uvádza portál laviny.sk s tým, že ďalší incident sa stal pod Volou vežou, kde si jeden z trojice lyžiarov tiež odtrhol malú lavínu s podobným scenárom.

Inou drámou bola nehoda v Doline Zeleného plesa. „Skupina troch skialpinistov vystúpila od chaty cez Fľašku do Veľkej Zmrzlej doliny. Ich chybou bolo, že pešo pokračovali po reťaziach smerom do Malej Zmrzlej doliny, kde si pod skalnou stenou, pravdepodobne v mieste, kde bolo naviate väčšie množstvo snehu, odtrhli doskovú lavínu, ktorá dvoch z nich strhla dolu. Jeden zastal tesne nad skalným prahom a druhý preletel skalnou stienkou a dopadol do Fľašky,“ opisuje spomínaný portál.

Skialpinisti mali šťastie. Skončili bez zranení. V lokalite sa vtedy nachádzala skupina záchranárov HZS, ktorí pomohli dvom skialpinistom bezpečne zostúpiť späť na chatu.

Čistenie lavíniska v Žiarskej doline
Čistenie lavíniska v Žiarskej doline. Autor fotografie: archív Strediska lavínovej prevencie HZS

Dostávame sa k prvej lavínovej tragédii sezóny. Stala sa 10. januára. Podvečer náhodní turisti nahlásili záchranárom nález tela pod Batizovskou próbou. „Podľa miesta nálezu a okolností s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o pád s doskovou lavínou. Nebohý bol na túre sám, takže detaily si o nehode si môžeme iba domyslieť,“ konštatujú lavínoví špecialisti

Koniec januára si zaknihoval aj druhú tragickú lavínovú nehodu, ktorá sa stala vo Veľkej Fatre. Tento mesiac charakterizovalo aj množstvo samovoľných lavín, medzi nimi bola aj ďalšia, ktorá znova zasiahla Žiarsku chatu.

Vo februári sa otepľovalo, dokonca aj pršalo, padali mokré základové lavíny, čo bola rarita, lebo tie sú charakteristické pre jarné mesiace. Veľmi teplé obdobia sa striedali zo zimnými aj s čerstvým snehom a v strmých tatranských žľaboch bolo pomerne jednoduché uvoľniť si lavínu, čo sa napokon stalo, keď lavína zasiahla nič netušiacich skialpinistov pod Fľaškou v Doline Zeleného plesa. Dvaja z piatich poľských skialpinistov skončili so zraneniami. 

V marci do stredných a nižších polôh zavítala jar, v apríli sa vrátila zima a s ňou aj lavínové nebezpečenstvo prvého stupňa a následne sa začal sneh topiť. Preto sa už začiatkom mája prestali vydávať pravidelné lavínové správy.

V obľúbenej Salatínskej doline
Skialpinistami obľúbená Salatínska dolina. Autor fotografie: archív Strediska lavínovej prevencie HZS

Napriek zime, ktorá bola extrémne teplá, stredisko lavínovej prevencie zaznamenalo výrazný nárast počtu lavínových incidentov. Ich počet sa zvýšil z 23 na 35, najviac v Západných Tatrách, a to z 5 na 12. „Absolútnym rekordérom bola Salatínska dolina s bilanciou 5 nehôd. Je ľahko dostupná z lanovky a už ju objavili aj Poliaci, ktorých je tam čoraz viac,“ uvádza štatistika strediska lavínovej prevencie.

Zároveň sa v nej konštatuje, že v porovnaní s minuloročnou sezónou ubudlo obetí, no počet zranených zodpovedá minulej sezóne. Ohrozených lavínami bolo na celom Slovensku 67 návštevníkov hôr, lavíny strhli 28 ľudí. Lavínoví špecialisti sa venovali aj záchrannej a pátracej činnosti a aj s dronmi  sa od roku 2023 zúčastnili na dvadsiatich pátracích akciách.

No a na záver jedna zaujímavosť. Stredisku ukradli účet na Instagrame. No vzápätí sa podarilo vytvoriť nový profil, ktorý sa venuje lavínovej prevencii a už si našiel viac ako sedemtisíc sledovateľov. Blogy lavínových špecialistov mali za minulý rok až 117 tisíc zobrazení, čo odzrkadľuje rastúci záujem návštevníkov hôr o informácie súvisiace s lavínovými prognózami. Lavínovým špecialistom sa podarilo spustiť nový web laviny.sk.

Autor titulnej fotografie: archív HZS

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 32

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu