Dračia dolinka a Dračie sedlo pod ťažkým štítom, Vysokou a Dračím štítom

Dračí štít má medzi horolezcami rešpekt. Je tomu šesť rokov, čo v priebehu jedného mesiaca zahynuli po páde z neho až traja ľudia. Minulú sobotu sa jeho tragická bilancia mohla rozrásť. Záchranári tam bojovali o život ďalších troch ľudí.

Súbežne niekoľko svedkov zavolalo v sobotu (8. júna) popoludní na dispečing Horskej záchrannej služby, že videli pád troch ľudí z jedného zo žľabov Dračieho štítu na snehové pole v Zlomiskovej doline. Minimálne jedna osoba na tom mala byť zle, padala niekoľko desiatok metrov.

Z priebehu záchranárskej akcie pod Dračím štítom
Z priebehu záchranárskej akcie pod Dračím štítom. Autor fotografie: archív HZS

„Zároveň bolo ohlásené uviaznutie dvoch českých horolezcov na skalnej polici, pričom žena mala utrpieť poranenie dolnej končatiny,“ uvádza portál Horskej záchrannej služby.

Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov z Popradu, ktorej sa podarilo v nepriaznivých poveternostných podmienkach, silnom nárazovom vetre v doline, vysadiť neďaleko zranenej osoby horského záchranára z oblastného strediska Vysoké Tatry.

„Záchranár na mieste ošetril a zateplil pacienta a do príchodu posádky VZZS spolu s náhodnými svedkami zabezpečil predlekársku pomoc zranenému,“ pokračuje portál.

Vrtuľník odváža zraneného horolezca
Vrtuľník odváža zraneného horolezca. Autor fotografie: archív HZS

Ďalší záchranári pokračovali k uviaznutým v stene pozemne. „Dvojici pomohli záchranári HZS dostať sa zo steny do bezpečia pomocou lanovej techniky. Pacient bol po ošetrení a zateplení transportovaný letecky do Starého Smokovca a následne do nemocnice na ďalšie ošetrenie,“ uvádza ďalej.

Horskí záchranári potom z terénu letecky, v súčinnosti s posádkou popradského vrtuľníka, vyprostili a transportovali aj zranenú Češku. Za pomoc pri záchrannej akcii ďakuje Horská záchranná služba svedkom udalosti, ktorí sa na mieste ochotne podieľali na poskytovaní prvej pomoci postihnutému.

Autor titulnej fotografie: Milan Mišík

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 34

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu