Deti v horách

Ilustračné foto:  Túra s deťmi potrebuje dôkladnú prípravu. Foto: Monika Ivančíková

Podľa horských záchranárov je pre najmenších turistov cieľom cesta. Turistika je obľúbeným koníčkom mnohých a chcú jej čaro priblížiť aj deťom. No ísť do hory s deťmi chce dobrú prípravu.

V modernom svete sa prekonávanie samých seba stalo jedným zo spôsobov vyrovnávania sa so stresom. Najčastejším miestom, na ktorom sa táto motivácia stretáva aj s relaxom, sa stávajú hory, ich vrcholy, dĺžka trás či ich zdolávanie po novom. Obľúbené hobby ale láka stále viac ľudí a na turistických chodníkoch dnes stretávame starých, mladých i rodiny s deťmi. A práve posledná z menovaných kategórií potrebuje okrem motivácie naučiť deti vnímať krásu hôr a nadchnúť ich tak pre celoživotný záujem aj niekoľko rád.

Určite nestačí dať dieťa do nosiča, prípadne mu len obuť tenisky a vyraziť, tvrdia horskí záchranári. Podľa nich nie je príprava na túru s deťmi iba o vhodnom oblečení, či zabalenej fľaške vody. Než dieťa vyrazí s rodičom do prírody, malo by byť pripravené mentálne, fyzicky a tiež materiálne.

Deťom treba urobiť prestávku a zoznámiť ich napríklad aj s tým, že rastliny v národných parkoch sú chránené a nesmú ich trhať. Alebo si naštudujete povesť a prerozprávajte ju deťom. Našim tipom sú Povesti o slovenských jazerách, plesách, studniach a studničkách od Igora Válka. Nájdete v nej mnoho inšpirácie. Foto: Peter Tobis

  • „Dôležité je zapojiť deti do plánovania túry. Povedať im, čo ich tam čaká, ako sa tam dostanú a čo tam budú robiť,“ vysvetľuje na webovej stránke Horskej záchrannej služby horský záchranár Igor Žiak. Ak sa rodič rozhodne vyjsť so svojimi deťmi na niektorú z tatranských chát, môže sa stať, že do cieľa nedorazia. Deti totiž turistiku vnímajú úplne inak, než dospelí. „Cieľ túry v podobe vrcholu, či horskej chaty je pre dieťa úplne nepodstatný. Ide mu o spoločne strávený čas,“ dodáva Žiak.

    Podľa jeho slov sa musia rodičia pripraviť na to, že veľké turistické plány môžu byť ukončené po dvadsiatich minútach chôdze, kedy dieťa zaujme skala, strom, potôčik, či čokoľvek iné a dokáže ho zamestnať. U najmenších detí platí dvojnásobne, že cesta je cieľ.

    „Turistika je pre dieťa nudná. Takže by to mal byť zážitok spojený s dotykom, vôňou, s dobrým počasím a s ľahkým vyčerpaním. A natvrdo treba deti už na začiatku nadopovať cukrom. Veď ten počas túry spália,“ doplní dlhoročný záchranár, ako dosiahnuť u detí dostatok energie na aktívne trávený čas v prírode a horskom teréne.

Deti treba z nosičov občas položiť na zem, aby sa im dobre prekrvili končatiny. Ilustračné foto: NF

  • A ako horskí záchranári vnímajú rodičov s maličkými deťmi v nosičoch? Podľa nich je dôležité, aby turistika nebola módnym výstrelkom, ale súčasťou aktívneho života rodičov. Radia na takúto túru sa  dôsledne pripraviť. Náhradné oblečenie, naplánovaná trasa, predpoveď počasia, tekutiny a strava, v lete priedušné oblečenie a ochrana pred slnkom – to má byť základ. Dôležité je, aby najmenší turisti v nosiči nesedeli príliš dlho, treba, aby sa im dostatočne prekrvovali končatiny, čo znamená z času na čas ich postaviť na nohy a zabaviť ich okolitou prírodou.

    Ale popri starostlivosti o deti by rodič nemal zabúdať ani sám na seba. Horská záchranná služba má vo svojom archíve záchranné akcie, kedy v rôznych ročných obdobiach pomáhali rodičom, ale na palube vrtuľníka nebolo miesto pre všetkých zúčastnených a deti do bezpečia sprevádzali okoloidúci turisti.

    „Je to ako v lietadle pri dekompresii. Najprv kyslíkovú masku nasadí rodič sebe, až potom svojmu dieťaťu. Inak by mu nebol schopný pomôcť,“ dodáva Igor Žiak.

    Najväčšou odmenou je pochvala. Ale občas nestačí len tá od rodičov. Ak deti počujú povzbudenie aj od náhodných turistov, ich motivácia a výkon rastie. „Ísť do prírody by mala byť bežná vec, preto netreba z jedného výletu hneď urobiť výkon roka. Všetko s mierou,“ dodáva horský záchranár.

  • No zároveň upozorňuje, že letná sezóna, ktorá je v plnom prúde, má svoje pravidlá. Tie platia obzvlášť pre rodiny s deťmi. Turistické chodníky sú plné, slnko páli, zásoba vody je pravidlom číslo jeden. Druhým je vedieť sa z túry vrátiť včas, respektíve vedieť nájsť rýchlo bezpečný úkryt, lebo počasie je v horách vrtkavé. Na silné búrky a nebezpečie, ktoré so sebou nesú, by turisti najmä v týchto dňoch nemali zabúdať. Horskí záchranári pripomínajú, že na túru je potrebné vyraziť skoro ráno a keď sa okolo poludnia začnú po nebi preháňať ťažké mraky a ozývať hrmenie, je lepšie sedieť už niekde v bezpečí a suchu. .

    Zobrať dieťa do prírody je jeden z najväčších benefitov, aké mu rodič v útlom veku môže dať, uzatvára text na webovej stránke Horskej záchrannej služby. Veď pohyb na čerstvom vzduchu je to najprirodzenejšie, čo pre zdravý život každý z nás potrebuje.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.5 / 5. 11

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu