Leto s člnkovaním na Štrbskom plese

Na Štrbské pleso sa dnes, 7. júna, po zimnej prestávke vracia letná atrakcia – člnkovanie. Na plese zároveň slávnostne otvárajú letnú turistickú sezónu.

Člnkovanie na Štrbskom plese obnovili v roku 2008, a to po 25 rokoch „stopky“, ktorá na tento čas prerušila viac ako 130-ročnú históriu tejto romantiky spojenej s oddychom pri vode.  K dispozícii je 22 člnkov, ktoré sú zakotvené pri novovybudovanom móle. Aj z neho, nielen z vody, je krásny výhľad na tatranské končiare.

Člnkovanie na Štrbskom plese má mnohoročnú tradíciu. História uvádza, že už v roku 1880 bolo pri jazere mólo a prístrešok. Vtedy sa člnkovanie vnímalo ako ľudová zábava a na vodu sa dalo v člne vyraziť od mája do októbra, a to v závislosti od počasia. Ochranári v osemdesiatych rokoch minulého storočia člnkovanie zakázali. Dôvodom bol hlavne najvyšší, piaty stupeň, ochrany do územia ktorého jazero spadá.

Práve táto okolnosť je aj dnes určujúca pri prevádzke člnkovania. Okrem iného podlieha prísnym opatreniam aj preto, lebo vo vodách jazera žije vzácna ryba – sih maréna. 

Čo je počas člnkovania zakázané? Predovšetkým kŕmenie rýb a divých kačíc a chytanie rýb. Rátajte s tým, že do člna si nebudete môcť zobrať žiadne jedlo a ani príručnú batožinu. Tú je možné bezplatne uložiť u obsluhy prístavného móla. Samozrejme, počas pobytu na jazere nie je dovolené hádzať do neho odpadky, fajčiť, kričať, a už vôbec skákať z člna do vody a kúpať sa v nej. 

Treba tiež rešpektovať, že do člnov sa nastupuje iba na jednom mieste, teda na prístavnom móle a mimo neho nie je možné čln pristaviť a vystúpiť z neho. Alkohol, omamné a psychotropné látky sa tiež s člnkovaním nekamarátia. Naviac, môžu spôsobiť nehodu.

A ešte platia vekové obmedzenia. Do člna môžu vstúpiť deti iba od veku 2,5 roka a všetky deti do 15 rokov musia mať na sebe záchrannú vestu. Výnimočným zážitkom, ako uvádza webová stránka obce Štrba, môže byť súkromný veslár.

Ak plánujete člnkovanie po Štrbskom plese, tak si zapíšte do diára, že v prevádzke je denne od 10. do 18. h, posledná plavba je určená na 17. h.

Autor titulnej fotografie:  Ivan Varga

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 32

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu