Žlto značený chodník cez Kotliská je ešte do konca júna uzatvorený.

Vysoké Tatry sezónnu uzáveru ukončili o dva týždne skôr ako v minulých rokoch, v Nízkych sčasti trvá. Povieme vám, kam by ste do 30. júna nemali vkročiť.

V Národnom parku Nízke Tatry a jeho ochrannom pásme majú turisti k dispozícii viac ako 840 kilometrov značených turistických trás (TZT) a okrem nich aj 15 náučných chodníkov. Niektoré z turistických trás sú od 1. októbra do 30. júna nasledujúceho roku uzavreté. Každoročnú uzáveru motivuje predovšetkým ročný cyklus prírody, ktorá potrebuje na svoju regeneráciu a oddych aj pokoj. Zvieratá sa napríklad počas jari po prebudení dostávajú do obdobia párenia, hľadajú si potravu, niektoré sú aj pre človeka nebezpečné.

Text: V Národnom parku Nízke Tatry je 840 km značených turistických trás. Autorka fotografie: Jana Paukovie Bizupová.
Text: V Národnom parku Nízke Tatry je 840 km značených turistických trás. Autorka fotografie: Jana Paukovie Bizupová.

Aj z toho dôvodu sú ešte do 30. júna uzavreté žlto značené chodníky Kotliská – Žiar (TZT 8447), Poľana – sedlo Sinná Kotliská – Žiar (TZT 8619) a Demänovské sedlo – sedlo Javorie – Krupovské sedlo Kotliská – Žiar. V platnosti je tiež uzávera chodníka od Chaty M. R. Štefánika – Ďumbier (po zimnom tyčovom značení), a to v čase bez súvislej snehovej pokrývky s hrúbkou minimálne 15 cm.

Pre Národný park Nízke Tatry tiež platí, že návštevníci sa môžu počas roka s výnimkou zimnej uzávery pohybovať iba po turisticky značených trasách a náučných chodníkov. Túru treba skončiť pred západom slnka, čo sa ale nevzťahuje na rekreačné areály. Treba rešpektovať zákaz táborenia, stanovania, bivakovania mimo vyhradených miest, ale aj zberu rastlín a ich častí, zakladania ohňov mimo vymedzených priestorov. Do parku je možné zobrať psov, ale iba na vodiacom remeni a s náhubkom. Zakázané je tiež, ale ľudia to nerešpektujú, premiestňovanie prírodnín, najmä skál a stavanie kamenných kôp.

Autor titulnej fotografie: Joshuanna.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 33

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu