Poľskú turistku sa podarilo zachrániť až na druhý deň

Tatry zažili minulý víkend drámu. V oblasti severnej steny Vyšnej Baranej strážnice uviazla turistka. Pomôcť sa jej podarilo až po noci, ktorú strávila v skalách.

Ešte v sobotu predpoludním (22. júna) prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc pre 49-ročnú poľskú turistiku v Čiernej Javorovej doline.

„Uviazla v neschodnom teréne v oblasti severnej steny Vyšnej Baranej strážnice a nebola schopná pokračovať ďalej,“ uvádza portál horských záchranárov. Ihneď o súčinnosť požiadali posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby z Popradu, ktorá na palubu na heliporte v Starom Smokovci pribrala záchranárov a spoločne smerovali na miesto.

Akciu komplikovalo zlé počasie. Bolo oblačno, búrky, silný vietor a napriek snahe a viacerým pokusom dostať sa ku turistke, sa to záchranárom do zotmenia nepodarilo. Keďže ale žena mala vybavenie na núdzové bivakovanie, dohodli sa s ňou, že prečká noc v horách a záchrannú akciu odložili na nedeľu ráno.  

Poľská turistka bola po noci v skalách schopná zostúpiť za pomoci záchranárov do Starého Smokovca
Poľská turistka bola po noci v skalách schopná zostúpiť za pomoci záchranárov do Starého Smokovca. Autor fotografie: archív HZS

V nedeľu sa záchranári opäť pokúsili do akcie angažovať vrtuľník, dokonca aj z poľskej strany, no počasie leteckú techniku nedovolilo využiť. Preto zo Starého Smokovca skoro ráno vyrazila skupina piatich záchranárov do terénu pozemne.

Ženu z exponovaného terénu vyslobodili a v ich sprievode zišla bezpečne do Starého Smokovca, odkiaľ odišla na vlastnú žiadosť samostatne.

Autorka titulnej fotografie:  archív HZS

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.4 / 5. 36

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu