Lucia Janičová

Slovensko si v týchto dňoch zaknihovalo dve veľké športové udalosti. Na najvyššiu horu sveta vystúpili nezávisle od seba dve Slovenky – Lucia Janičová a Lenka Poláčková.

Najskôr zbilancujme prvý z úspechov. Lucia Janičová Na Mount Everest vystúpila 12. mája 2024. Vrchol dosiahla z nepálskej strany južnou trasou s podporou kyslíka. Je prvou Slovenskou, ktorej sa také niečo podarilo.

Historický zápis na Mount Evereste (8 848 m) nie je prvým, ktorý na najvyššej hore sveta Slováci zanechali. Symbolické ale je, že sa tento úžasný výkon Lucii Janičovej podaril po takmer štyridsiatich rokoch od premiérového pokorenia vrcholu slovenskými horolezcami.

15. októbra 1984 za Mount Evereste na chvíľu zastali Zoltán Demján a Jozef Psotka. Ten ale cestou späť tragicky zahynul. Potom sa to podarilo aj ďalším slovenským horolezcom.

Lucia Janičová a Kazaška Anare Burasheve
Lucia Janičová a Kazaška Anare Burasheve. Autor fotografie: Slovenská sporiteľňa

Vráťme sa ale k Lucii Janičovej. Ako uvádza Slovenská sporiteľňa, ktorá bola exkluzívnym partnerom športovkyne, mladá žena a matka pracuje pre biotechnickú spoločnosť v Škótsku. Špecializuje sa na imunológiu, pochádza z Prešova, má deväťročnú dcéru Adélku a záľubu v lezení našla asi pred ôsmimi rokmi.

Začala liezť na morských útesoch a v krátkych skalných stenách, neskôr si horolezecké ambície napĺňala v dobrodružnom lezení vo vyšších horách a v ľadolezení či zimnom mixovom lezení. Na expedíciu na Everest, pokračujú informácie Slovenskej sporiteľne, sa pripravovala v Alpách, kde vystúpila na Mont Blanc (4 807 m), v Himalájach pokorila Mera Peak (6 476 m) a v Andách Aconcaguu (6 961 m).

Zopakujme, že prvá Slovenka dosiahla vrchol Everestu v nedeľu 12. mája 2024 o 8:28 h miestneho času (po štvrtej ráno nášho času). Spolu s ňou sa na vrchol dostala aj prvá Kazaška Anare Burasheve. Ženy sú oproti mužom v histórii pokorovania najvyššej hory sveta v menšine, o to výraznejší je výkon Slovenky. Pre Sportnet sa vyjadrila, že každý by si mal  nastavovať svoje Everesty, aby sa život stal plnohodnotným a aby sme vedeli oceniť aj bežné veci v ňom.

Lenka Poláčková v Himalájach
Lenka Poláčková v Himalájach. Autor fotografie: Instagram/Lenka Poláčková
  1. mája 2024 dorazila na Slovensko správa o ďalšom himalájskom úspechu. Na vrchol Mount Everestu vyšla o 10:30 h NST aj slovenská herečka, moderátorka a ultramaratónkyňa Lenka Poláčková, a to bez kyslíka. Spolu s ňou na najvyššiu horu sveta vystúpil aj jej manžel Honza. Počas prípravy, ako uviedli aktuality.sk a TASR dvakrát prebehla Slovensko, Pyreneje, americký štát Colorado a jeho Skalnaté vrchy i takmer celé Alpy.

Lenka Poláčková je prvou Slovenkou, ktorej sa podaril výstup na Mount Everest bez kyslíka. Momentálne výpravu, v ktorej boli aj dvaja šerpovia, čaká náročný, niekoľkodňový zostup dole. 

Autor titulnej fotografie: Slovenská sporiteľňa

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.2 / 5. 34

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu