0
Košík 0.00 
Cart is empty

Už opustenie značeného chodníka je cez čiaru

Ľudia sa v plesách kúpu, hoci vedia, že je to zakázané

9. júla, 2025  |  Viera Legerská

Vypočuť článok

00:00
00:00
00:00

Únavu, pocit smädu a teplo niektorí turisti zo seba splachujú v tatranských plesách. Sú to ignoranti. Vy to nerobte.

Z tatranských plies a potokov si nemožno robiť aquapark. Hoci, na sociálnych sieťach sa nachádza množstvo fotografií či videí s porušením zákazov kúpania sa v plesách a potokoch, väčšina návštevníkov Tatier vie, že pikniky pri brehoch vysokohorských vodných plôch robiť netreba.

Zákaz kúpania sa rešpektuje na oboch stranách Tatier

Takéto porušenie Návštevného poriadku Tatranského národného parku sa trestá pokutou 300 eur, v správnom konaní je to do 3 319 eur. Tento zákaz sa rešpektuje na oboch stranách Tatier – našej i poľskej.

Voda plies je citlivá a reaguje ihneď na opaľovacie krémy, oleje, pot, špinu, zvyšky aviváží či dezodorantov. „Sú to nebezpečné látky pre prírodné prostredie. Plesá sú najcitlivejším ekosystémom a čo ľudské oko nevidí, to máme tendenciu nevnímať a neuvedomovať si, že mu škodíme,“ povedala pre portál Noviny Nina Obžutová, hovorkyňa Správy TANAP-u  s tým, že tamojšia fauna a flóra sú vzácnou informáciou o vývoji plesa.

Už opustenie chodníka je porušením návštevného poriadku

Väčšina ľudí si uvedomuje, že kúpanie v plesách či potokoch v Tatrách je neprípustné, no iní dôvodia tým, že nikde sa nestretli so zákazovými tabuľami. Ochranári na svojom webe uvádzajú, že poškodenie ekosystémov vzniká už prístupom návštevníka k plesu.

Vtedy sa už návštevník pohybuje mimo značeného turistického chodníka, čo priamo zakazuje Návštevný poriadok Tatranského národného parku. Dochádza k erózii brehov, voda sa môže zakaliť, poškodiť sa môže pobrežná vegetácia, a to ešte nespomíname chemizmus vody, na ktorý vplývajú látky donesené človekom do vody.

„Nedeľa, Batizovské pleso, myslel som, že ma trafí šľak. Alebo boli to cudzinci, hovorili španielsky,“ uvádza v našej FB skupine Mário Macej. „Kúpali sa na Adama – dvaja a deti mali z toho zábavu. Vôbec netušili, čoho sa dopúšťajú,“ právom sa rozhorčuje. Absencia zákazových tabúľ je akoby pozvánkou na osvieženie pre ľudí, ktorí nemusia detailne poznať, čo je v našom národnom parku normou, a čo už  ide „za čiaru“.

V nedeľu to na Batizovskom plese "dali na Adama"
V nedeľu to na Batizovskom plese "dali na Adama". Autor fotografie: Mario Macej

Viac škody ako osvieženia

„Otužilci“ ale škodia aj sami sebe. Spomínaný portál uverejnil názor všeobecného lekára Petra Marka, ktorý povedal, že kontrast vonkajšej teploty s chladnými vodami plesa, môže plavcom priniesť viac škody ako osvieženia. Napríklad kolaps.

„Môžu mať poruchy srdcového rytmu a môžu mať nepredvídateľné infekcie dýchacích ciest alebo môžu dostať zápal pľúc podľa toho, ako sa podchladia,“ pripomenul.

Istou výnimkou je prevádzka Štrbského plesa, na ktorom je dovolené člnkovanie. „Nespôsobuje poškodenie fauny a flóry plesa,“ uviedla pre spomínaný portál N. Obžutová.

Ak sa chcete v Tatrách v teplom počasí osviežiť, istou možnosťou je aj splav riečky Belá, fľaša vody vo vlastnom batohu a ponuka osviežujúcich nápojov na chatách počas trasy vašej túry.

Autor titulnej fotografie: Martin Plšek

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
X
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 100

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu