Prvú pomoc zranenej turistke zabezpečovala aj Vrtuľníková záchranná zdravotná služba

Počas prechodu Tatranskou magistrálou sa mladá, dvadsaťštyriročná  turistka v sobotu pošmykla a po približne stometrovom páde utrpela, našťastie, iba úraz dolnej končatiny.

Udalosť sa stala v úseku medzi Sedlom pod Ostrvou a Batizovským plesom, približne v polovici tejto trasy, v sobotu v popoludňajších hodinách. Stometrový pád vyzeral hrozivo. Horská záchranná služba ihneď po zaregistrovaní žiadosti o pomoc požiadala o súčinnosť Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu z Popredu.

Posádka sa napriek nepriaznivému počasiu a hrozbe búrky rozhodla letieť a ženu sa za pomoci leteckej techniky spolu s jej priateľom podarilo dostať do bezpečia. Maďarská turistka, našťastie, utrpela iba úraz dolnej končatiny, vrtuľník ju transportoval na ďalšie ošetrenie do Popradu. „Jej priateľ pokračoval následne v sprievode záchranára Horskej záchrannej služby na Štrbské Pleso,“ uvádza v správe portál HZS.

Vo svojich výstrahách upozorňuje portál Horskej záchrannej služby na nebezpečenstvo úrazu vo svojich správach každý deň. Aj na víkend horskí záchranári avízovali daždivé počasie, predpokladali, že chodníky budú šmykľavé, vo vyšších polohách aj pokryté snehom. Odporúčali zimnú výbavu a opatrnosť.

Autor titulnej fotografie: archív HZS

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 31

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu