Zimná uzávera tatranských chodníkov sa končí

Už sa môžete začať chystať. Pripravte si vibramy, outdoorové či ferratové tenisky, praktický batoh, ak chcete aj ergonomický pás, a nepremokavú vetrovku. Tatry nám otvárajú dvere. Oproti minulému roku končí zimná uzávera skôr – už 31. mája.

Zimná uzávera niektorých tatranských chodníkov pre turistov sa začala 1. novembra minulého roku a končí sa v piatok 31. mája. Už počas nadchádzajúceho víkendu si môžete plánovať túry aj na miesta či štíty, na ktoré návštevný poriadok TANAP-u počas zimy a skorej jari „zavesil“ stopku. Ich presný zoznam nájdete v spomínanom dokumente na stránke Správy Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici v prílohe 3.

Keďže ale v ostatných rokoch si návštevníci Tatier zvykli brávať so sebou na túry aj psov, treba pripomenúť, že v sprievode zvierat sa možno pohybovať iba mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, lokalít so stálou prítomnosťou kamzičích čried a výskytu veľkých šeliem a ďalších vzácnych ohrozených druhov. Tieto lokality sú označené v teréne tabuľami a ich zoznam nájdete aj v spomínanom návštevnom poriadku v prílohách 5 a 6.

Tatry sa zaplnia. Nastupuje letná turistická sezóna
Tatry sa zaplnia. Nastupuje letná turistická sezóna. Autor fotografie: Ľuboš Ďurina

A teraz pár slov o tom, čo nezabudnúť pri plánovaní tatranskej túry. Dôležité je poistenie, ale aj nainštalovaná aplikácia Horskej záchrannej služby. Tiesňová linka horských záchranárov je: 18 300.  Možno pomoc nebudete potrebovať práve vy, ale niekto, s kým sa na chodníkoch alebo pri výstupoch môžete stretnúť.

Do Tatier nechoďte bez presného plánu a povedzte o ňom aj svojim blízkym. Nezabudnite pozrieť si počasie, ale aj jeho vývoj. V Tatrách je nevyspytateľné. Ideálne je poznať na trase chaty, útulne či úkryty, kam sa budete môcť uchýliť počas búrky. Pri náročnejších túrach nie je hanbou využitie horského vodcu.

Turistika je šport vhodný pre každého. No radosť z neho môže pokaziť nevhodná obuv, ktorá ešte naviac premokne. Investujte do kvality. Toto rozhodnutie určite v horách oceníte. Vo vašej výbave nesmie chýbať ani nepremokavé oblečenie, opaľovací krém, slnečné okuliare, dostatok vody, zmesi orechov na energiu, tyčinky, vhodné jedlo, čelovka, lekárnička so základnými potrebami, palice a najmä nabitý mobil.

Premyslite si dobre, čo uložíte do batohu, aby vás túra nevytrápila viac ako treba. Domov z hôr sa treba vrátiť pred zotmením, na to pri plánovaní túry treba dať pozor. A ešte kondícia. Ak svoj plán nezosúladíte s tým, čo naozaj dokážete, môžete mať problém. Hory sú zradné. Ak nie ste športovec, ale rekreačný turista, treba začať pozvoľna.

Pre všetkých turistov platí odporučenie horských záchranárov. Na túrach sa treba správa zodpovedne nielen voči sebe, ale druhým návštevníkom hôr.

Autor titulnej fotografie: Michal Kubačka

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 31

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu