Cieľ výletu - Veľké Hincovo pleso

V piatok sa končí zimná uzávera, ponuka tatranských túr sa rozširuje, a tak si môžete naplánovať aj výlet k najväčšiemu plesu vo Vysokých Tatrách – Veľkému Hincovmu plesu.

Veľké Hincovo pleso patrí na slovenskej strane Vysokých Tatier k najzáhadnejším. Rozprestiera sa na ploche viac ako 20 hektárov, je hlboké takmer 54 metrov, leží v nadmorskej výške 1 946 metrov a jeho hladina býva 270 dní v roku pokrytá ľadom.

Leží v Hincovej kotline, dvíhajú sa nad ním steny Kôprovského štítu, Mengusovských štítov, Čubriny a Hincovej veže. Na juh sa otvára Mengusovská dolina, ktorou sa k plesu po skončení zimnej uzávery dostaneme po modrej značke od Popradského plesa za asi hodinu a pol. Vrátiť sa môžeme rovnakou cestou, alebo sa dá pokračovať cez Vyšné Kôprovské sedlo a Hlinskú dolinu do Kôprovej doliny. 

Za námahu sú odmenou krásne výhľady na okolité štíty
Za námahu sú odmenou krásne výhľady na okolité štíty. Autor fotografie: Martin Malučký

Kým sa ale dostaneme k plesu, ktorý je častým cieľom turistov, pristavme sa pri zaujímavostiach, ktoré sú s ním spojené. Začína to už jeho menom. Podľa Wikipedie sa odvíja z mena Hinco, čo mal byť pastier oviec, ktorý v okolí plesa popásal svoje stádo. No je tu aj iná mienka. Baníci – hincovia tu mohli hľadať zlato alebo je to meno trpaslíka, ktorý zlatokopom pomáhal nájsť cestu k vzácnej rude.

Možností je viac, stačí si vybrať, ktorej uveríte. Pleso sa nasadením pstruha potočného stalo najvyššie zarybnenou lokalitou na Slovensku. Pstruha tu umelo vysadili v roku 1966, ryba sa v nehostinnom horskom prostredí udomácnila. Zdržuje sa spravidla tesne pod hladinou, živí sa lovom drobného hmyzu.

Ako uvádzajú viaceré zdroje, Veľké Hincovo pleso ukrýva aj jednu zvláštnosť. V hĺbkach približne 20 metrov možno v sedimente pozorovať zvláštne kanáliky. Ich pôvod sa nepodarilo vysvetliť.

Wikipédia sa zmieňuje aj o jednej veľkej tragédii. Na jeseň v roku 1965 chceli pleso preskúmať dve skupiny potápačov z Ostravy a Brna. Neboli to žiadni začiatočníci, ale borci, ktorým sa v tom istom roku podarilo pokoriť aj Czarny Staw na poľskej strane Tatier, zostúpili teda do hĺbyk 76 metrov. Veľké Hincovo pleso bolo preto ich veľkou výzvou.

No podcenili viditeľnosť, orientáciu, silu pretlaku, ktorá sú v plesách a vo vysokej nadmorskej výške iné ako v mori. J. Dvořáčkovi a J. Daněkovi sa podarilo zostúpiť až na dno plesa. Spolu s nimi sa ponáral aj J. Kaďourek. Ten sa na hladinu nevrátil. Jeho telo sa napriek viacerým záchranárskym pokusom podarilo nájsť až v roku 1966. Počas záchranárskych prác na hladinu potápači vyniesli aj J. Antonického – už v bezvedomí. Napriek pokusom o oživenie, podľahol srdcovej slabosti.

Letná pohoda po dobrej turistike
Letná pohoda po dobrej turistike. Autor fotografie: Elena Zekuciová Čuchranová

Dosť ale histórie, o nej môžete rozmýšľať počas výšľapu. Poďme teda na túru. Najlepšie je vydať sa na ňu zo železničnej zastávky Popradské Pleso, pokračovať cez Rázcestie nad Popradským plesom a Rázcestím nad Žabím potokom. To všetko po modrej značke kamennými serpentínami a schodmi za už spomínanú hodinu a pol s prevýšením 465 metrov. Isteže, túru si môžete predĺžiť tým, že na ňu vykročíte už zo Štrbského Plesa po červenej značke (Helios – Trigan – Popradské pleso). V takomto prípade sa pripravte na trojhodinový výlet s prevýšením 755 metrov.

Ak plánujete túru s deťmi, odporúča sa vziať na ňu iba deti staršie ako desať rokov s primeranou kondíciou, alebo kombinovať výlet s bicyklom a k Popradskému plesu sa po asfaltke vydať v jeho sedle, a potom pokračovať pešky k Veľkému Hincovmu plesu.

Na Štrbské či Popradské Pleso sa môžete dostať po železnici, pri staniciach sú platené parkoviská. A sú tam aj možnosti občerstvenia, rovnako ako aj v horskom hoteli pri Popradskom plese alebo Majláthovej chate.

Autor titulnej fotografie: Vlado Vajda

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 31

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu