Aj v máji môže v horách prekvapiť zlé počasie

S prvými takmer letnými lúčmi slnka mnohí turisti strácajú zábrany a porušujú Návštevný poriadok Tatranského národného parku a jeho ochranného územia. Zimná sezónna uzávera platí ešte do konca mája.

Májové dni aj s ich voľnými termínmi lákajú turistov do Tatier. A hoci Horská záchranná služba aj teraz upozorňuje na nevyhnutnosť používania kompletnej zimnej výstroje najmä vo vyšších polohách našich hôr, návštevníci sú mnohokrát nepoučiteľní a vstupujú do terénu zle vystrojení a nepripravení.

Minulú sobotu záchranárov napríklad požiadali o pomoc turistky, ktoré uviazli po zídení z turistického chodníka v smere od Salatína na Malý Salatín v lestnom poraste.  Poľky neboli schopné vrátiť sa na hrebeň a pokračovať v túre. Museli zavolať záchranárov a označili svoju polohu. No príslušníci HZS ich na mieste nenašli. Ako sa ukázalo, turistkám sa podarilo zísť na lesnú cestu a pokračovať do doliny.

V ten istý deň na hrebeni Nízkych Tatier uviazla dvojica skialpinistov z Čiech, stratili sa v hustej hmle a nevideli ani tyčové značenie. Záchranárom poskytli súradnice, čo uľahčilo ich lokalizáciu a záchranu. Horskí záchranári ich odprevadili až na Chopok.

No nielen precenenie síl hrozí v tomto čase rekreačným športovcom v oblasti Tatier. Ale aj pokuty. V Tatranskom národnom parku platí návštevný poriadok, ktorý zakazuje pohyb turistom v rámci zimnej uzávery, ktorá ešte trvá do 31. mája.  Ich zoznam chodníkov, na ktoré je ešte stále zákaz vstupu, je súčasťou spomínaného návštevného poriadku. Posledným aprílovým dňom skončila uzávera iba pre turistický chodník v Juráňovej doline a v Mengusovskej doline – Symbolický cintorín pod Ostrvou.

Autor titulnej fotografie: archív HZS

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 32

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu