Zobrať svojho štvornohého priateľa na ľahšiu túru nemusí byť až taký zlý nápad. Treba však rešpektovať niekoľko pravidiel a prípadne sa poradiť s veterinárom. Hlavne, ak je váš psík mladší ako jeden rok. Vo Vysokých Tatrách by nemali byť problémom trasy na Bilíkovu, Rainerovu, Zamkovského alebo dokonca Téryho chatu. V zimnom období je výstup náročnejší pre sneh a ľadovú vrstvu, s tým treba počítať. Je tu aj množstvo ďalších možností na prechádzku či túru, treba si však dopredu overiť náročnosť terénu a pozrieť predpoveď počasia.
Aj keď v Tatrách stále panuje zimné počasie, zoberte so sebou zásobu vody nielen pre seba, ale aj pre svojho štvornohého turistu. Ďalšou nevyhnutnou vecou, na ktorú určite nezabudnite, je vôdzka. Psíka treba mať pod kontrolou, pretože mu v prírode hrozí to isté, čo aj vám. Nejde len o divo žijúce zvieratá, ale aj o ľudí, ktorých stretávate. Špeciálne tých na bicykloch. Medzi otázky, ktorými by ste sa mali zaoberať, patrí aj náročnosť trasy. Každý pes je iný, majiteľ by mal vedieť, čo zvládne a čo by už mohlo byť pre neho náročné. Ide hlavne o tatranské kamenisté chodníky, prudké stúpania či klesania.
Ideálnejším terénom na túry so psom sú Nízke Tatry. Legendárnu 100-kilometrovú hrebeňovku z Donovál po Telgárt absolvovať nemusíte, ale niektoré jej časti sú na výlet ako stvorené. Pri turistike so svojím štvornohým priateľom treba začať pomaly a na kratších trasách. Zistíte, ako reaguje na záťaž, koľko energie mu po návrate domov ešte zostalo. Podľa toho môžete naplánovať ďalší výlet. Medzi vecami, ktoré by ste si mali zbaliť, by nemal chýbať náhubok, vôdzka, už spomínaná voda na pitie, prípadne nejaký pamlsok na doplnenie energie. Je dobré pribaliť aj dezinfekčný prostriedok a obväz pre prípad menšieho zranenia a vrecká, aby váš psík nenechával po sebe neporiadok.
A na záver, viete o tom, že veselé tatranské tričká nájdete na našom webe cezhory.sk v sekcii obchod? 🙂