Vodopády Studeného potoka

V minulých dňoch pripadlo v Tatrách 10 až 25 cm nového snehu, na turistiku treba kompletnú zimnú výstroj a hrozí mierne lavínové nebezpečenstvo. V Jasnej a Lomnickom sedle sa bude dať lyžovať.

Takýto je výhľad na víkend v Tatrách. Pohorie prežiari slnko a najmä v nedeľu bude veľmi teplo, v osadách približne 17 stupňov Celzia a nad pásmom lesa okolo nuly. Na svoje si prídu turisti, ale aj lyžiari.  Ochladenie v minulých dňoch a sneženie sa postaralo dobré podmienky na jarnú lyžovačku. Nízkotatranská Jasná ponúkne lyžiarom trasy na južnej strane Chopku, kde je ešte asi pol metra snehu a zo severu môžu využívať zjazdovky Predné a Zadné Dereše až po Kosodreviny.

Vo Vysokých Tatrách bude v prevádzke najvyššie položená zjazdovka v Lomnickom sedle, kde je viac ako meter snehu. K dispozícii budú lanovky z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso a visutá lanová dráha na Lomnický štít.

Za turistikou bude možné využiť aj pozemnú lanovku na Hrebienok a lanovku Solisko na Štrbskom Plese. Horská záchranná služba ale upozorňuje že na turistiku je potrebná kompletná zimná výstroj a od 15. apríla už platí jarná uzávera pre pohyb mimo chodníkov pre skialpinistov a horolezcov. Vyhlásená je výstraha pred miernym lavínovým nebezpečenstvom a prvý stupeň výstrahy pred snehom a ľadom. 

Lyžovačka v Lomnickom sedle
Lyžovačka v Lomnickom sedle. Autor fotografie: Iva Žiaková

Za Hrebienkom smerom do Studených dolín je na červenom TZCH strhnutá časť chodníka, vstup na neho je na vlastné riziko, no nebezpečnú časť je možné obísť spodným chodníkom okolo Bilíkovej chaty.

Aj v Západných Tatrách platí výstraha pred rizikom pošmyknutia na chodníkoch, treba zvýšiť opatrnosť. Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre popadané stromy, strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Turistom v Nízkych Tatrách je tiež adresovaná výstraha pred lavínami a pošmyknutím na chodníkoch najmä vo vyšších polohách. Niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Ján Krchavý

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 31

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu