Malý Slavkov

Zamračené, prehánky a možno aj búrky. Taká je prognóza počasia na najbližšie dni v Tatrách. Vo vysokých polohách sú ešte miesta so súvislou snehovou pokrývkou.

Aktuálna predpoveď počasia neveští pre Tatry pohodový víkend. Bude zamračené, očakávajú sa búrky, vo Vysokých Tatrách, ak sa niekto odváži na náročnejšiu túru, možno nájsť súvislé snehové pokrývky, preto je pre túto oblasť vyhlásená výstraha prvého stupňa pred snehom a ľadom, keďže hrozí pošmyknutie. Vyžaduje sa aj zimná výstroj.

Ak by sa návštevníci Vysokých Tatier predsa len rozhodli pre nenáročnú túru z Hrebienka na Rainerovu chatu, treba zobrať do úvahy, že úsek červeno značeného turistického chodníka je pre zosuv a hrozbu padajúcich skál uzavretý.

„Obchádzka vedie po zeleno značenom turistickom chodníku z Hrebienka okolo Bilíkovej chaty, Vodopádov Studeného potoka a Rainerovej chaty,“ odporúča webová stránka horských záchranárov.

Ešte stále platí, že Chata Plesnivec je do júna 2024 čiastočne uzavretá, no počas víkendov poskytuje základné služby.

Upozornenie na nepriaznivé počasie platí aj pre Západné a Nízke Tatry. Aj na chodníkoch, ktoré vyzerajú zdanlivo bezpečné, sa môže pri daždivom počasí stať úraz. Horská záchranná služby vyzýva na opatrnosť.

Prielom Dunajca. Horskí záchranári odporúčajú turistom i cyklistom neriskovať
Prielom Dunajca. Horskí záchranári odporúčajú turistom i cyklistom neriskovať. Autor fotografie: archív HZS

Dôsledok rizika napríklad pomáhali riešiť aj vo štvrtok v oblasti Prielomu Dunajca. Cyklista si po páde privodil drobné zranenia v oblasti hlavy a ruky. O pomoc pre turistu požiadali našich záchranárov ich poľskí kolegovia. Zraneného cyklistu ošetrili, a ten potom do cieľa svojej cesty mohol pokračovať na vlastnú žiadosť samostatne. 

Autor titulnej fotografie: Vladimír Šterbák

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 31

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu