Je to magnet pre mnohých návštevníkov našich veľhôr, a nielen Slovákov.
Výhľady z Lomnického štítu ťažko opísať, treba ich zažiť na vlastné oči. Okrem nich je tu viacero zaujímavostí, dokonca aj kaviareň. Dá sa sem dostať visutou lanovkou alebo po vlastných, ale s horským vodcom.
Cesta lanovkou
Pozrime sa najprv na lanovku, ktorá premáva zo Skalnatého plesa. Už pohľad na ňu zo zeme svedčí o tom, že ide o unikátny dopravný prostriedok. Kabína zavesená na visutom lane prekoná prevýšenie 855 výškových metrov za približne 9 minút.
Lanovka premáva aj v zime. Z Tatranskej Lomnice sa vyveziete kabínkovou alebo sedačkovou lanovkou na medzistanicu Štart. Odtiaľ kabínkovou lanovkou na Skalnaté pleso, tam nastúpite na lanovku na Lomnický štít. Táto má obmedzenú kapacitu, preto je potrebné rezervovať si lístok dopredu. Kúpiť sa dá potom na mieste alebo online. Čas prevádzky lanovky nájdete jednoducho na internete, môže sa meniť podľa ročného obdobia a aktuálneho počasia. Prehľadný návod na zakúpenie lístka nájdete v tomto videu.
Zaujímavosťou je, že visutá lanovka premáva už od roku 1941. Ide o ambiciózny nápad, jeho realizácia je symbolom spojenia človeka a tatranskej prírody. V skupine Vysoké Tatry na facebooku ste sa viacerí pochválili fotografiami a videami z vrcholu Lomničáku, sme radi, že ich tam pridávate. Najobľúbenejšie sú asi fotografie z terasy s číslom 2 634 označujúcim nadmorskú výšku štítu v metroch.
Cesta peši
Lomnický štít považovali v minulosti za najvyšší vrch Tatier a volali ho Dedo. Najľahšou a najobľúbenejšou trasou nahor je výstup z Lomnického sedla. Sem sa dá vyviezť lanovkou. Hore by ste sa mali dostať približne za štyri hodiny. Trasa je zabezpečená reťazami a skobami.
Na Lomnický štít choďte len s horským vodcom. Kto to nerešpektuje, ohrozuje seba, ale aj záchranárov horskej služby, ktorí musia zasahovať v náročnom teréne. Túru si treba naplánovať dopredu, pretože horskí vodcovia sú vyťažení a často je ťažké nájsť termín. Pozrite si aj náš článok.
Pri dobrej viditeľnosti sa vám hore otvorí kruhový výhľad na okolité štíty a doliny. Vidno Vysoké a Belianske Tatry, Podtatranskú kotlinu, ale aj časť Nízkych Tatier, Volovské, Slanské, Levočské vrchy, vidno aj do Poľska, dokonca až na Oravské Beskydy.
Úplné ticho aj botanická záhrada
Na vrchole Lomnického štítu sa nachádza Observatórium Hydrometeorologického ústavu. Je tu najvyššie položená meteorologická stanica u nás. Hore sú aj apartmány na prenocovanie v núdzových situáciách, hlavne pri nepriaznivom počasí. Zároveň si tu môžete ubytovanie aj rezervovať, ale pre veľký záujem tak musíte urobiť niekoľko mesiacov dopredu.
Okrem už spomínaných výhľadov si v noci užijete úplné ticho. Na Lomnickom štíte môžete obdivovať najvyššie položený botanickú záhradu na Slovensku alebo sa občerstviť v kaviarni nazvanej Dedo.
Autorka titulnej fotografie: Miroslava Fraňová.
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.