Vypočuť článok
Prázdniny sú za dverami, čo tak zažiť na ich začiatku niečo zaujímavé a dobrodružné?
Napríklad výlet na hrad Stará Ľubovňa. Je to zaujímavý cieľ pre deti i dospelých, pokojne môžete cestovať aj vlakom. My sme išli rýchlikom z Považskej Bystrice do Popradu, potom osobákom do Starej Ľubovne. Deti sa po ceste zahrali hry, pozerali z okna. Zaujali ich aj príbehy Vlakovej patroly, ktoré si oskenovali pri obrázkoch v kupé a prečítali.
Zo železničnej stanice v Starej Ľubovni je to k hradu niečo cez dva kilometre. Nachádza sa v mestskej časti Podsek za obcou Pasterník. Je pod ním veľké parkovisko, z ktorého sa dostanete hore peši za niekoľko minút. My sme išli cez mesto, potom stúpaním k hradu. Je čiastočne zachovaný a zrekonštruovaný. Jeho historické expozície majú čo ponúknuť.

Korunovačné klenoty i Móric Beňovský
Prevedú vás minulosťou hradu i regiónu. Medzi najväčšie ťaháky patrí replika poľských korunovačných klenotov, ale aj sála zobrazujúca šľachtickú svadbu v roku 1923, ktorá sa tu konala. Kedysi tu väznili aj slávneho cestovateľa a kráľa Madagaskaru Mórica Beňovského. V niektorých miestnostiach sa zachovali valené a pruské klenby, v podzemí je mučiareň, času odolala aj hradná kaplnka.
My sme chodili po hrade bez sprievodcu, ale dá sa aj s ním a priblíži vám históriu tejto pamiatky. Okrem zaujímavých exponátov ponúka hrad aj nádherné výhľady na okolitú krajinu. Z veže vidieť pekne na mesto, okolité pohoria, pri dobrej viditeľnosti aj Belianske Tatry.
Ako sa žilo v minulosti?
Veľkým lákadlom, nielen pre deti, je Ľubovniansky skanzen pod hradom. Pozrieť si môžete 25 tradičných zrubových stavieb z Veľkého Lipníka, Litmanovej, Veľkej Lesnej, Údola, Jakubian, Kremnej, Kamienky a Jarabiny, hospodárske objekty ako maštale, sýpky či stodoly. Za pozornosť určite stojí aj drevený gréckokatolícky kostolík z Matysovej s ikonostasom, kde sa dodnes konajú liturgie v staroslovienskom jazyku.
Autorka titulnej fotografie: Gabriela Kinčoková.
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas