Vyšné Sesterské pleso

Viac dažďa ako slnka, varovanie pred búrkami s prudkými lejakmi a ak sa vyberiete vyššie do hôr, treba rátať so súvislými snehovými plochami.

Výhľad počasia na tento víkend nie je pre Tatry optimistický. Dnes zamračené, v sobotu trochu slnka a v nedeľu dážď. Naviac, platia výstrahy 1. stupňa pred búrkami a dažďom. Horská záchranná služba upozorňuje na výskyt búrok  s prudkým lejakom s intenzitou 20 – 30 mm/30 min s nárazmi vetra 65 – 85 km/h s krúpami. Naviac, vo vysokých polohách, ako uvádza portál horských záchranárov, sú miesta so súvislou snehovou pokrývkou, kde hrozí riziko pošmyknutia. Preto odporúčajú kompletnú zimnú výstroj.

Pošmyknutie na snehovom poli je veľmi nebezpečné
Pošmyknutie na snehovom poli je veľmi nebezpečné. Autor fotografie: archív HZS

Minulú nedeľu riešili prípad 25-ročného turistku, ktorý sa počas zostupu z Bystrej lávky smerom do Mlynickej doliny pošmykol na snehovom poli a po približne 100-metrovom páde exponovaným terénom pociťoval bolesti v oblasti chrbtice.

„Na miesto vyštartoval vrtuľník záchrannej zdravotnej služby aj s dvoma záchranármi a spoločne  smerovali do Mlynickej doliny.  Pre hmlu na mieste nehody, nebolo možné vysadenie záchranárov HZS a lekára VZZS priamo pri zranenom turistovi,“ uvádza portál Horskej záchrannej služby.

Preto boli horskí záchranári vysadení na najbližšom možnom mieste a pokračovali k pacientovi po zemi. Po poskytnutí pomoci a jeho transportovaní na nosidlách k miestu, kde ho už mohol vyzdvihnúť vrtuľník, bol evakuovaný s podozrením na poranenia hrudníka a panvy do popradskej nemocnice.

Aj tento prípad je príkladom toho, že varovania horských záchranárov pred nástrahami terénu v Tatrách treba brať vážne a pri túrach vyššie v horách ešte stále používať mačky, paličky poprípade čakan.

Autor titulnej fotografie: Janka Ďurajková

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 31

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu