Kým opravili evakuačnú trasu, bolo treba demontovať pod Lomničákom dosluhujúce reťaze

Úprava evakuačnej trasy z Lomnického štítu je hotová. Začiatkom júla sa o to pričinila Horská záchranná služba spolu so Správou Tatranského národného parku.

Čo bolo treba urobiť a prečo? Horskí záchranári spolu so Správou TANAP-u v rámci stavebných a technických prác odstránili pôvodné reťaze medzi Mojžišovým prameňom a vrcholom štítu.

„Reťaze nepredstavovali bezpečný istiaci prvok v tomto type terénu. Navádzali na výstup najmä osoby, ktoré neboli spôsobilé na pohyb v horolezeckom teréne, nevedeli sa v ňom orientovať a spoľahli sa výlučne na pomoc reťazí,“ uvádza TANAP s tým, že po úprave je úsek zabezpečený lezeckými istiacimi prvkami.

Pri úprave evakuačnej trasy
Pri úprave evakuačnej trasy. Autor fotografie: TANAP

Pozor ale! Obidve inštitúcie apelujú na turistov, ktorí vstupujú do horolezeckého terénu na území národného parku, že podľa platného návštevného poriadku sú povinní mať absolvovaný lezecký kurz a preukázať sa dokladom o jeho absolvovaní v prípade kontroly.

Znamená to, že toto pravidlo vylučuje z horolezeckého terénu osoby, ktoré nevedia používať istiacu techniku a pomôcky a svojím konaním ohrozujú seba a ostatných. „Spomínaný úsek na Lomnický štít je terén s lezeckou obtiažnosťou stupeň II.

Všetky podrobné informácie o pravidlách pre horolezectvo sú uvedené na stránke www.tanap.sk,“ upozorňuje Správa TANAP-u a odkazuje turistom jasné pravidlo. „Správajme sa v horách zodpovedne a ohľaduplne, dbajme na vlastnú bezpečnosť, ale i na bezpečnosť ostatných.“

Autor titulnej fotografie:  Pavol Loffay

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.4 / 5. 61

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu