Na vrchole Rysov

Na vrchole Rysov. Ilustračné foto: Lukáš Mojto

Tatranské národné parky na Slovensku a v Poľsku majú niekoľko odlišností. K základným patrí vyberanie vstupného v Poľsku a neplatí tu zimná uzávera chodníkov. Takže sa z tejto strany dá vyjsť v zime aj na vrchol Rysov (2 503 m).

Chata pod Rysmi je jedinou vo Vysokých Tatrách, ktorá sa v zime zatvára. Pre chodník, ktorý k nej vedie, platí zimná uzávera. Z poľskej strany tento zákaz neplatí, a kto si trúfa, môže na Rysy vyjsť aj v zime. No upozorňujeme, že aj v lete je to fyzicky náročný výkon, trasa je strmšia ako u nás od Popradského plesa a zabezpečená reťazami. O to viac to platí pre zimu.

Na vrchole Rysov je slovensko-poľská hranica. Pas vám netreba. Ilustračné foto: Martin Dodrv 

Tento tip je určený iba pre skúsených turistov

Ak sa nerozhodnete pre horského vodcu, ktorý vie, ako na to, tento tip na túru je určený iba pre skúsenejších turistov s veľmi dobrou kondíciou. Dôležité je dobré počasie, zimná výbava a správne načasovanie. V lete trvá výstup na Rysy z Lysej Poľany cez Morské oko viac ako šesť hodín, v zime sa čas výstupu môže ešte natiahnuť.

Vyraziť preto treba ráno ešte za tmy. „Masovka“ to nebude, výstup na Rysy v snehu si vyberajú iba tí zdatní turisti.

Začať treba od poľskej Lysej Poľany

K Morskému oku sa najrýchlejšie dostanete od poľskej Lysej Poľany, ktorá susedí so slovenskou Tatranskou Javorinou, sú prepojené asfaltkou, v Lysej Poľane je záchytné parkovisko.

Odtiaľ vedie červenou značená turistická trasa až na vrchol Rysov. Pri parkovisku vás vyzvú na zaplatenie poplatku za vstup do národného parku. Ak si chcete skrátiť i vylepšiť monotónnu cestu k Morskému oku, môžete využiť konský povoz.

Čakajte poriadne stúpanie, ktoré istia reťaze

Z Morského oka stúpa chodník k Čiernemu plesu (Czarny Staw) a odtiaľ je už iba kúsok k prvým reťaziam. No ten kúsok je fyzicky náročný pre veľké stúpanie. Začína adrenalín, ktorý sa tesne pod vrcholom ešte zdramatizuje. V lete je to preto, že sa tu pohybuje veľa turistov, zima zase kladie nástrahy v podobe rizika pošmyknutia.

Ale pocit, že ste hore, nič nevynahradí. Ak vychytíte dobré počasie, vychutnáte si výhľady na veľkú časť Vysokých Tatier na slovenskej i poľskej strane. Najmä tá poľská je úchvatná, vo výhľade „nezavadzujú“ žiadne pohoria.

Výhľady z Rysov, ktoré vám nikto nevezme.  Ilustračné foto: Jozef Faso Juriga

Náročný výstup na Rysy, ktorý je najvyšším vrcholom Poľska, spolu so zostupom trvá okolo 12 hodín. Treba mať prilbu, zimnú turistickú výbavu – mačky a cepín, dostatok tekutín a občerstvenie. A tiež počkať, kým bude sneh pevnejší a rátať aj s možnosťou lavín. Sledovať treba výstrahy Poľskej tatranskej horskej služby (TOPR – Tatrzanskie Ochotnicze Potogowie Ratunkowe).

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.2 / 5. 36

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu