Jarný tatranský fotoúlovok

Netreba ísť ani do Provensalska za pohľadmi na legendárne levanduľové polia. Stačí zabočiť pod Tatry a podobnú krásu máte ako na dlani.

Práve teraz pod našimi veľhorami kvitne ďatelina purpurová. Radšej neupresnime, kde, lebo by sa na nás mohli pestovatelia nahnevať. Ďatelinu purpurovú (Trifolium incarnatum L.) pestujú vo veľkom najmä chovatelia dobytka.

Pochádza zo Španielska a u nás bola prešľachtená po prvej svetovej vojne. Pre dobytkárov, ale aj chovateľov koní má cennú krmovinársku hodnotu a pestujú ju ako ozimnú či jarnú ďatelinu, ktorá rýchlo rastie a spracované seno  môže byť dobrým krmivom pre domáce zvieratá. Možno ju využiť i na zelené hnojenie.

Cyklozastávka pri ďateline
Cyklozastávka pri ďateline. Autor fotografie: Martin Čupka

No kým sa dostane do krmiva hospodárskych zvierat, netreba si nechať ujsť pohľad na purpurové polia, na ktorých ďatelina. Predstavíme vám niektoré fotoúlovky. Potešte sa pohľadom s nami. 

Päťdesiat odtieňov prírody
Päťdesiat odtieňov prírody. Autor fotografie: Ján Ciriak
Skok do krásy
Skok do krásy: Autor fotografie: Ľuboslava Loo Cicoňová
Príroda si hrá so zmyslami
Príroda si hrá so zmyslami. Autor fotografie: Ján Ciriak
Jahňací štít z Monkovej doliny. Mimoriadne aj s ďatelinou, ktorá je vyššie v horách vzácna
Jahňací štít z Monkovej doliny. Mimoriadne aj s ďatelinou, ktorá je vyššie v horách vzácna. Autor fotografie: Dana Dubcová Nemčoková

Autor titulnej fotografie: Ľuboslava Loo Cicoňová

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 31

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu