Vidíte dobre. Aj takto naľahko vystrojených turistov možno stretnúť na tatranských chodníkoch

Gerlach láka turistov. Žiaľ, aj neskúsených. Horských záchranárov už ani neprekvapujú žiadosti o pomoc v situáciách, keď si lezci už nevedia pomôcť sami.

V sobotu neskoro popoludní Horskú záchrannú službu kontaktovala s prosbou o pomoc dvojica Čechov, ktorým sa nepodarilo včas vystúpiť na vrchol a keďže počasie sa zhoršovalo, požiadali spočiatku o navigáciu pri zostupe, neskôr o sprievod záchranárov. „Dvojica bola vybavená v exponovanom teréne ferratovými setmi, potrebným horolezeckým výstrojom v danom teréne ale nedisponovali,“ uvádza portál Horskej záchrannej služby.

Záchranári HZS odišli oproti zostupujúcim, s ktorými sa stretli približne v polovici Tatarkovej próby. Bezpečne spoločne zostúpili na Sliezsky dom, odkiaľ boli transportovaní v skorých ranných hodinách  do Starého Smokovca.

Dvojica Čechov nevedela zostúpiť z Gerlachu. Požiadali o pomoc
Dvojica Čechov nevedela zostúpiť z Gerlachu. Požiadali o pomoc. Autor fotografie: HZS

V ten istý deň sa pod Gerlachom mohla stať tragédia. Na tiesňovú linku 112 zavolal poľský turista. „Vybral sa bez dostatočného vybavenia a obutia sám na Gerlachovský štít Krčmárovým žľabom. V jeho hornej časti sa pošmykol na snehovom poli a padol niekoľko desiatok metrov na skalnú policu, ktorá ho zastavila,“ informuje Horská záchranná služba.

Uvádza ďalej, že muž pádom utrpel početné poranenia tela a záchranárom nevedel uviesť presnú polohu, ani zranenia, ktoré utrpel. Záchranná akcia si vyžiadala aj pomoc Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Muž bol nájdený podľa približného opisu miesta.

Ako sa v informácii ďalej konštatuje, po prevezení z terénu na Velickú poľanu bol Poliak ošetrený a následne letecky transportovaný do nemocnice v Poprade.

Počas víkendu záchranári ratovali aj bežných turistov. V sobotu popoludní český turista žiadal o pomoc pre 43-ročnú ženu z trasy medzi Chabencom a Kotliskami v Nízkych Tatrách. „Turistka si po nešťastnom dostúpení v teréne poranila dolnú končatinu a nebola schopná ďalšej chôdze,“ konštatuje portál HZS. Záchranári k nej prišli z južnej strany Nízkych Tatier, ošetrili ju a transportovali k Útulni Ďurková, odkiaľ ju terénnym autom previezli do nemocnice v Brezne.

Záchranná akcia turistky v Nízkych Tatrách.
Záchranná akcia turistky v Nízkych Tatrách. Autor fotografie: HZS

Nízke Tatry boli v nedeľu dejiskom aj ďalšieho zásahu horských záchranárov. Dôvodom bol úraz hornej končatiny pod Chatou M. R. Štefánika po páde 55-ročnej slovenskej turistky. Ženu ošetrili a transportovali na parkovisko Trangoška, kde ju odovzdali posádke Rýchlej zdravotníckej pomoci.

Na túru v Belianskych Tatrách nezabudne rodina 12-ročnej dievčiny. Záchranári za ňou prišli do Chaty Plesnivec, odkiaľ už nedokázala pokračovať v túre samostatne. Po ošetrení ju transportovali Na Čiernu vodu, odkiaľ s rodinou pokračovala samostatne.

Na turistike v Tatrách nič nie je také dôležité ako opatrnosť, odhad kondície a dobrá výstroj. Prázdniny a dovolenky lákajú na tatranské dobrodružstvá aj neskúsených turistov, no riskovanie sa nie vždy vypláca. A neželané suveníry v podobe zranení a zásahov do peňaženky, ak chýba poistenie, nie sú tou najlepšou spomienkou, ktorú by si návštevníci veľhôr chceli uchovať.  

Autor titulnej fotografie:  Zbyněk Sýkora

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.4 / 5. 61

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu